Block title
Block content

"'Lâ mevcûde illâ Hû" diyerek, yanlış etmişler. 'Hakàiku’l-eşyâi sâbitetün' kaide-i esâsiyeyi inkâr etmek derecesine düşmüşler." Eşyanın hakikatını inkar etmenin tehlikeleri nedir ki, bundan şiddetle bahsedilmiş?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmanın diğer beş rüknü eşyanın varlığına vabestedir. Yani "eşya yok" dediğin zaman meleklere iman, ahirete iman, kitaplara iman, kadere iman, peygamberlere iman rükünleri riske girer ya da anlamını yitirir. Çünkü bu iman rükünlerini anlamlı kılan Allah’ın varlığının dışında ikinci bir varlığın kabulü ile mümkündür.

Mesela, varlığı tek(bir)leyen bir adama "Hz. Musa diye bir peygamber var mı?" diye bir soru sorulsa, "Var!.." dediği zaman, “La mevcuda İlla Hu" formülünü bozmuş olur. Yani Allah’tan başka ikinci ve harici bir vücudu kabul etmiş olur, "yok" dese Kur’an’ın kati haberini kabul etmemiş olur.

Benzer soru ve kıyaslamaları diğer iman rükünleri içinde yapabiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Sual | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1099 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
Kadere iman ile varlığın ilgisi nedir? Veya kitaplara iman ile varlığın ilgisi nedir?Kitaplarda olan manalar zaten Levh-i Mahfuzda varki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Levh-i mahfuz ya da kader dediğimiz şey mevcut ve var olan şeylerdir. Bu yüzden mevcudiyetini inkar etmek caiz olmaz. Kitaplar sadece manadan ibaret değildir birde onların telaffuz ve lafızları vardır. Kur'an sadece mana olarak değil lafız ve kıraat olarak da vardır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Kader nasıl var olan şeylerdir,anlayamadım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kader levhası yazılmış bir kitap gibi mevcuttur. Hatta kalbi uyanık evliyalar bu levhaları okuyup keramet şeklinde istikbalden haber verebiliyorlar. Varlık sadece maddeye mahsus değildir öte alemlerde nurani ve latif çok varlık çeşitleri ve boyutları bulunmaktadır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...