"'Lâ mevcûde illâ Hû" diyerek, yanlış etmişler. 'Hakàiku’l-eşyâi sâbitetün' kaide-i esâsiyeyi inkâr etmek derecesine düşmüşler." Eşyanın hakikatini inkâr etmenin tehlikeleri nedir ki, bundan şiddetle bahsedilmiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmanın diğer beş rüknü eşyanın varlığına bakıyor. Yani "eşya yok" denildiği zaman meleklere iman, ahirete iman, peygamberlere iman,…, rükünleri tehlikeye girer ya da manasını yitirir. Çünkü bu iman rükünlerini manalı kılan bu varlıkların vücudunu kabul etmektir.

Mesela, varlığı birleyen bir adama; "Hz. Musa diye bir peygamber var mı?" diye bir soru sorulsa, o da “var!.." dese, “Lâ mevcuda İlla Hû" görüşünü bozmuş, Allah’tan başka ikinci ve harici bir vücudu kabul etmiş olur. Eğer "yok" dese, Kur’an’ın kat’i haberini kabul etmemiş olur.

Benzer soru ve kıyaslamaları diğer iman rükünleri için de yapabiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Kadere iman ile varlığın ilgisi nedir? Veya kitaplara iman ile varlığın ilgisi nedir?Kitaplarda olan manalar zaten Levh-i Mahfuzda varki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Levh-i mahfuz ya da kader dediğimiz şey mevcut ve var olan şeylerdir. Bu yüzden mevcudiyetini inkar etmek caiz olmaz. Kitaplar sadece manadan ibaret değildir birde onların telaffuz ve lafızları vardır. Kur'an sadece mana olarak değil lafız ve kıraat olarak da vardır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Kader nasıl var olan şeylerdir,anlayamadım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kader levhası yazılmış bir kitap gibi mevcuttur. Hatta kalbi uyanık evliyalar bu levhaları okuyup keramet şeklinde istikbalden haber verebiliyorlar. Varlık sadece maddeye mahsus değildir öte alemlerde nurani ve latif çok varlık çeşitleri ve boyutları bulunmaktadır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...