"Lahika derslerine sadece Risale okuyanlar girebilir." şeklinde bir kural var mı? Risale okumalarımı aksattığım için bu müzakerelerden mahrum edilmem doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Derse gelen birisinin derse alınmaması ne Risale-i Nur'un müspet hareket tarzına ne de hizmet prensiplerine uygun değildir. Üstelik Risale-i Nur mesleğinde birisinin diğerine şeyhlik taslaması, mürebbilik yapmaya kalkması, faziletfüruşluk anlamı taşıyacak tavırlar sergilemesi hiç de hoş şeyler değildir.

Nur talebeleri birbirinin kardeşidir; kardeşler arasında ise hiyerarşik bir yapı söz konusu olamaz. Yani birisini derse alıp almama kimsenin haddine değildir. Nur dersaneleri herkesin katılabileceği kamusal bir alan niteliğindedir, kimse bu alanı keyfine göre kısıtlayamaz.

"Lahika derslerine sadece Risale-i Nur okuyanlar girebilir." diye bir kural Risale-i Nur'da geçmiyor. Lakin şunu kastetmiş olabilirler:

"Lahikalar daha ziyade hizmet kurallarından bahsettiği için, yeni ve acemi insanlara bu kuralları okumak biraz ağır ve alakasız gelebilir. Bu yüzden Risale-i Nur'da acemi olanlara daha ziyade imani konular okunmalıdır."

Bu mülahazaya bir diyeceğimiz yok.

Lakin "acemi olmayan, ama şahsi okumalarını aksatanlar lahika derslerine giremezler" deyip insanları geri çevirmek çok ayıp ve şefkatsizliktir. O tavrı sergileyenler bu açıdan büyük bir hata içindeler...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...