Lahikaları okumak, Risaleleri anlamamızda etkili olabilir mi? Lahikaları okumanın faydaları veya önemi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lahikalar, Üstad Hazretlerinin talebeleri ile mektuplaşmasından hasıl olan kitaplardır. Bu mektuplar daha çok, hizmet tarzı nasıl olması gerektiği ile alakalı olup talebeleriyle Üstad Hazretleri arasında bir diyalog ve iletişim aracıdır.

Malum, Üstad Hazretlerinin döneminde telefon ve iletişim araçları yaygın olarak kullanılmıyordu, en yaygın haberleşme aracı mektuplaşma idi. Bu yüzden Üstad Hazretleri talebelerini mektuplaşma ile tedbir ve terbiye ediyordu. Ya da bir talebe meramını ve sorusunu mektup vasıtası ile Üstad Hazretlerine iletiyordu. Üstad Hazretleri de bu merama mektup ile cevap verdiği için bu mektupların toplamı bir mecmua şeklini almıştır.

İçinde çok kıymetli hizmet metotları ve ilmi tespitler olduğu için, bunların zayi olmaması için, lahika tarzında tab edilmiştir. Yine Üstad Hazretlerinin mahkeme müdafaaları da bu lahikalara dahil edilmiştir ki; ileriki nesillere o dönemde yapılan keyfi zulümlerin vesikası olsun.

Özet olarak, bir Nur talebesi için lahikalar, iman hizmetinin el kitabı gibidir. Nur talebesi lahikalarda geçen hizmet prensiplerine göre hareket eder ve tavrını ona göre şekillendirir, denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe

Genelde nur talebesi olmayan arkadaşlarımız, lahikalar dışında kalan diğer kitapları okudukları için, Risale-i Nur'u kemal manada anlayıp anlatamıyorlar, bence:

"Ben Risale-i Nur'u anlamak istiyorum diyen kardeşlerimizin, lahikaları mutlaka okumaları lazımdır."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Doğuhan

Vbdestabe Radikal olmamak lazım kardeşim. Ben lahika okumuyorum ama yine de anlıyorum ve kendi çapımda anlatabiliyorum. Neden okumadığımı sorarsanız da nefsen çok sıkılıyorum. Sözler-Mektubat vs. gibi tesirli olmadığı için çok sıkılıyorum. Belki nefsim sizden daha beter olabilir. İmanen benden daha güçlü de olabilirsiniz. Dilşad olurum ama bu yaptığınız yorum benim gibilerin okuma şevkini kırabilir. Birşey bütün bütün yapılmazsa, bütün bütün de terk edilmez olduğundan anlayışınızı rica ederim. Kendime en uygun yolu çizmeye çalışıyorum. O yüzden sadece tefsir ağırlığı olan risale kitaplarına yöneldim. İhtiyaca binaen belki ara ara birkaç sayfa lahika ve tarihçe okurum tabi, o başka. :) Selam ve dua ile.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...