"Levh-i mahfuz" ne demektir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Levh-i mahfuz, her türlü değişiklik ve bozulmalardan muhafaza edilmiş levha; olmuş ve olacak bütün varlıkların ve olayların ayrıntılarıyla yazılı bulunduğu kader levhası demektir.

Küçük bir âlem olan insandaki hafıza kuvveti, büyük bir insan olan âlemdeki levh-i mahfuza işaret eder. Keza ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları, hayvanların nutfe ve yumurtaları levh-i mahfuzdan haber verirler.

Kur’an-ı Kerim'de “her şeyin kitapta yazılı olduğu” haber verilir. Müfessirlerin beyanına göre, ilgili ayetlerdeki "kitap"tan murat levh-i Mahfuzdur.

Nur Külliyatı'ndan levh-i mahfuz ile ilgili bir parça:

“Nasıl küçük küçük cüzdanlar, büyük bir kütüğün vücudunu ihsas eder ve küçük küçük senetler, bir defter-i kebirin bulunduğunu iş`ar eder ve küçük kesretli tereşşuhatlar, büyük bir su menbaını işmam eder."

"Aynen öyle de: Küçük küçük cüzdanlar hükmünde; hem birer küçük levh-i mahfuz manasında; hem büyük levh-i mahfuzu yazan kalemden tereşşuh eden küçük küçük noktalar suretinde olan benî beşerin kuvve-i hâfızaları, ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları; elbette bir hâfıza-i kübrayı, bir defter-i ekberi, bir levh-i mahfuz-u azamı ihsas eder, iş`ar eder ve isbat eder, belki keskin akıllara gösterir.”(1)

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Haşiye.

İlave bilgi için tıklayınız:

LEVH-İ MAHFUZ

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...