Lisede medresede kalan bir çocuk üniversitede ülfet oluyor. Üniversitede medresede kalmıyor deniliyor. Bir çocuğun lise okurken medresede kalmasını tavsiye eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kanaatimizce bu hususta genelleme yapmak hatalı olabilir. Çünkü insan fıtratı farklılık arzetmektedir. Lisede medresede kalıp da üniversite hayatında da istikametli hayatına devam eden kardeşlerimiz çok sayıda olduğu gibi, lisede iken medreseye gidiş-geliş şeklinde irtibatı olup üniversiteye başladığında medresede kalmayı tercih ederek çok verimli hizmet hayatı olan kardeşlerimiz de çoklukla olmaktadır.

Liseli olup medresede kalan kardeşlerin ülfet sebebini belirleyip çözüme gitmeye çalışmak; liselilerde ülfet oluyor diye genelleme yaparak o yolu kapatmaya meyletmekten daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bu ülfete en önemli bir sebep de medrese içindeki muamelattaki ifrat veya tefritten kaynaklandığı kanaatini taşımaktayız.

Medresede kalanların Nurlardan istifadesi daimi olmak cihetiyle; müsbet yönü ve ülfete düşme ihtimali ile de menfi yönü olabileceği gibi, hariçte gelip gidenlerin muharremata daha fazla maruz kalma yönüyle menfi, Nurlardan istifadesinin daha kuvvetli ihtimalle daha istikametli olması noktasından ise müsbet yönü olabilmektedir. Risale-i Nurlara itidalli muhatabiyette ise hiçbir yaş grubunun ülfete düşeceğine -gerek medresede kalan ve gerekse dışarda irtibatlı olan- pek ihtimal vermemekteyiz.

Bununla beraber günümüz şartlarında ve mevcut öğrencilerin ahval-i ruhiyeleri noktasında baktığımızda; medresede liseli iken kalanların ülfete düşüp üniversitede lakayd bir hale düşmesi veya medreseden uzak bir yaşama meyletmesi daha ziyade müşahede edilmektedir diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...