LÜMME-İ ŞEYTANİYE

Peygamber Efendimizin (asm) ifadesiyle “İnsan kalbinde iki lümme (merkez) vardır. Bunlardan biri melek ilhamı, diğeri ise şeytan vesvesesi içindir.”

Şeytan kendine ait olan kısmı bir karakol olarak kullanır.

Şeytan, Hz. Âdeme secde etmemesi dolayısıyla cennetten tard edilince şöyle demişti:
“Ey Rabbim! Andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım! Ancak onlardan ihlasa erdirilmiş kulların müstesna...” (Hıcr 39-40)

Nefis ve şeytan, insanın manevi ilerleyişinde en mühim iki engeldir. Bunlar elbirliği ile dünya ve ahiretimizi perişan etmek için durmadan çalışırlar. Nefsin mahiyetinde gurur, kibir, menfaatperestlik, tembellik, övülmekten hoşlanmak, kibirlenmek, lüzumsuz öfkelenmek, gaflet, cehalet, heva, heves, peşin lezzetlere müptela olmak gibi nice zaaflar vardır. Onun bu zaafları şeytan tarafından birer maden gibi işletilir.

Halatlar ince yerlerinden kopar, kaleler zayıf yerlerinden fethedilir. Onun gibi şeytan da vücud ülkemizde hakimiyeti ele geçirmek için nefsimizin zaaflarından istifade eder. Kur’an-ı Kerim şu ayeti ile nefsin bazı zaaflarına dikkat çeker:

“İnsanlara kadınlar, oğullar, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüş, salma atlar, sağmal hayvanlar ve tarıma karşı arzular süslü kılındı.” (Al- i İmran, 14)

Yani, insan, yaratılışı itibariyle bunlara son derece düşkündür. Ömrü bunları elde etme mücadelesiyle geçer. İnsanların en çetin imtihanları da bunlarla olur.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...