"Madem bu müdhiş zamanda ve dehşetli düşmanlar mukabilinde ve şiddetli tazyikat karşısında ve savletli bid´alar, dalaletler içerisinde..." Burada geçen: Zamanın müthişliği, dehşetli düşmanlar, şiddetli tazyikat ve savletli bid'alar nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu zamanın dehşetli düşmanları materyalist ideolojilerdir. Komünizm, kapitalizm, faşizm, sekülarizm gibi temel felsefi doktrinlerin hepsi dinsiz ve dine düşmandır.

Hatta komünizme göre din bir afyondur. Üstelik bu fikirler dünyanın tamamını istila edip dini yok etmek için elinden geleni yapmaktadır. 1918-1991 yılları arasında komünizm dünyanın yarısını hakimiyeti altına alıp dini tamamen silmeye çabalamıştır.

Diğer ideolojiler de başka boyutlarda dini ve ahlakı dejenere etmiştir. Mesela kapitalist sistemde helal ve haram kavramı yoktur; faiz, kumar, içki, fuhuş gibi menhiyatları ticari bir sektör olarak görür vs...

Şiddetli tazyikat ise, bu ideolojilerin insanlar arasında yaygınlaşıp yerleşmesinde baskının bir araç olarak kullanılmasıdır.

Mesela, 1918 de Rusya'da kurulan komünist rejim kendini tesis etmek adına milyonlarca insanı ya katletmiş ya hapsetmiş ya da sürgün etmiştir. "Allah" diyen kuşuna dizilmiş ya da idam edilmiştir. Benzer ideolojiler de benzer yolları denemişlerdir.

Üstad Hazretlerinin yeni rejim adına yirmi sekiz yıl sürgün ve hapis hayatı yaşaması, inanca müdahale edilmesi gibi örnekler, bu şiddetli tazyik kapmasına girerler ve ayrıca bidattırlar.

Savletli bidatler, İslam dışı fikir ve uygulamaların İslam toplumuna derinlemesine girmesi ve sünneti yaşamayı zor bir hale sokması anlamındadır. Öyle ki Üstad Hazretlerinin döneminde bir sünnet için çok hoca ve alimler idam edilmiş, bir kısmı da sürgün ve hapis hayatı çekmiştir.

Bu zamanlardaki en tehlikeli düşman, materyalist felsefenin kalp ve gönüllerdeki tahribatı ve inkarcılık fikri ile çoklarının imanını zedelemesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...