"Madem bütün bütün mesleğimize muhalif olan yeni huruf..." Ama risaleler Latince basılıyor. "Zaruret haramı helal eder." fetvasınca mı bir nevi razı olunmuş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazen şartlar ve zaruret, iki zarardan ehven olanı tercih ettirir.

Risale-i Nur Latince yazılmasa, hatt-ı Kur’an bilmeyen milyonlarca insan iman hakikatlerinden mahrum kalacak, belki de imanını kaybedecek; bu ise telafisi mümkün olmayan çok büyük bir zarardır.

Hatt-ı Kur’an’ı terk edip Latinceye yönelmek ise bid'attir ve manen bu da zarardır. Lakin yukardaki zarar bu zarardan daha ağır daha öncelikli daha riskli olduğu için, iki zarar arasında bir tercih yapmak gerekirse, elbette zaruri olan tercih edilir.

Yani Risale-i Nur'un Latince yazılıp milyonlarca insanın imanını kurtarması, Latince yazılma günahını hiçe indirir ve ehvenüşşer olur. Üstadımız bu inceliği bildiği ve gördüğü için, Risale-i Nur'un Latince yazılmasına müsaade etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Latince Risale-i Nur yazmak neden günahki.Birini gıybet etmiyorum yada birinin kalbini kırmıyorum.Bunda nasıl bir günah varki? Madem günah var.O zaman hepimiz Latince Risale okuyarak günaha giriyoruz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kur'an harflerine alternatif olarak getirildiği için günahtır, yoksa Latince zatı itibarı ile günah değildir. Nitekim bu alfabeyi kullanan koca bir kıta var, kalkıp "Sizin yazınız alfabeniz günahtır." denilemez.
Lakin İslam'ın özü ve merkezi haline gelmiş bir milleti dinden uzaklaştırmak amacı ile Kur'an harflerini kaldırıp yerine Latince harfleri getirmek, hem niyet açısından hem de amaç açısından bid'at oluyor. Bizim de bu amaca bile bile hizmet etmemiz uygun olmaz.
Lakin herkesin bu alfabeye alışması ve Kur'an harflerinden uzaklaşması genel bir sorun haline geldiği için, bir derece ruhsata ihtiyaç hasıl olmuştur. Bu yüzden bizim Latince Risale okumamız günah sayılmaz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ahmet73649

 samimi okuyana risalei nurun hikmeti;
başka dilde okuyanlar türkçeyi öğrenme iştihası,
latince/ türkçe okuyanlara , kuran öğrenip okuma ve osmanlıca öğrenip okuma iştihası vermekte. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...