Block title
Block content

"Madem dar-ı hizmettir ve mahalli ubudiyettir; hastalık ve musibetler, dini olmamak ve sabretmek şartıyla o hizmet ve ubudiyete çok muvafık olur ve kuvvet verir." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada kastedilen "dini musibetler" inkar, bidat, günah, gaflet ve dine, dini değerlere saldırı gibi manevi hastalıklardır.

Dini olmayan musibet isei isyan etmemek şartı ile her çeşit dünyevi ve maddi sıkıntılardır. Bu sıkıntılar çok muhteliftir; bunlar  hastalık olur, deprem olur, sel ve yangın olur, kaza olur, işlerin kesat gitmesi veya iflas etmek olur, akraba ve dost birisinin vefatı olur, ekonomik kriz olur vs...

Allah, dini olamayan maddi musibetleri hem imtihan hem de gaflet ve dalalete gitmekte olan insanları ikaz ve ihtar için verir. Şayet insan bu musibetleri iyi değerlendirir ve dersler çıkarabilir ise, maddi zarara ve sıkıntıya bedel, çok manevi fayda ve kazançlar elde edebilir.

Musibetler, insanı hem ebedi tehlike olan küfür ve inkar bataklığından kurtarıyor, hem de  cennette çok büyük servet ve mülkler edinmesine vasıta oluyor. Bu yüzden musibet ve hastalıklar görünüşte çirkin ve sıkıntılı da olsa, hakikatte güzel ve ferahlatıcıdırlar.

Hem bu gibi musibetler sabırla ibadet hükmüne geçip, bir cihetle manevi olarak imana hizmet gibi, insana manevi kazanç verir. İnsan maddi sıkıntıdan dolayı yapamadığı hizmeti bu sıkıntıya sabretmek ile kazanır. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...