"Madem dünyanın gafletkârâne gülmeleri, böyle ağlanacak acı hallerin perdesidir ve muvakkat ve zevale maruzdur. Elbette biçare insanların ebedperest kalbini ve aşk-ı bekaya meftun olan ruhunu güldürecek,.." Sevap cihetiyle baki kalan sevinçler nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Madem dünyanın gafletkârâne gülmeleri, böyle ağlanacak acı hallerin perdesidir ve muvakkat ve zevale maruzdur. Elbette biçare insanların ebedperest kalbini ve aşk-ı bekaya meftun olan ruhunu güldürecek, sevindirecek, meşru dairesinde ve müteşekkirane, huzurkârane, gafletsiz, masumane eğlencelerdir ve sevap cihetiyle baki kalan sevinçlerdir." (Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a, Onuncu Nükte)

Sevap işlemenin neticesi ve sonucu ahirette ve cennette sonsuz mükâfat kazanmaktır. Yani insan cennette sonsuz bir nimete ve sevince, bu dünyada işlemiş olduğu sevap ve amelleri vesile olmakta ve onu ebedi sevindirmektedir.

Dolayısı ile sevap demek ahirette sevinç, huzur, neşe, nimet, mükâfat demektir. Cennette sonsuza dek neşe ve sevinç içinde olacaksak bunun nedeni ve sebebi, dünyada işlemiş olduğumuz sevap ve ameller sayesinde olacak. Sevap demek, bizi yaratan zat bizden razı olmuş demektir. Bu rızasını da ebedi mükafat ve güzellikleri ile göstermektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...