"Madem enbiyaya dair olan ayetler, şimdiki terakkiyât-ı beşeriyenin harikalarına birer nevi işaretle beraber, daha ilerideki hududunu çiziyor..." Nasıl anlamalıyız, Hz. Yusuf’un icat ettiği saat nerede, şimdiki dijital saatler nerede?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hz. Yusuf’un (as) saatini kıymetli ve mucize kılan şey, saatin kendisi değil, zamanın şartlarıdır. Zira o zamanda tekâmül kanununun gereği olarak, insanların yaşayışı ve teknik imkânları basit ve iptidai idi. O zamanda ve o şartlarda o saati yapmak mucizedir. Belki şimdiki basit bir saat, Hz. Yusuf’un (as) saatinden çok daha üstündür; ama şimdi teknik imkânlar gelişmiş ve saat konusunda çok yol katedilmiştir.

Peygamberlerin mucize eseri ortaya koydukları sanatlar, bir temel, bir esas olup, daha sonraki insanlar o temel üstüne birer tuğla koyarak peyder pey geliştirmişlerdir.

Bizler Hz. Yusuf’un (as) yaptığı saatin veya benzer mucizelerin mahiyetini ve ne hal üzerinde olduklarını bilemiyoruz. Şimdiki saatlerin ve sanatların pek fevkinde bir saat ve sanat da olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...