"Madem enbiyaya dair olan âyetler, şimdiki terakkiyât-ı beşeriyenin harikalarına birer nevi işaretle beraber, daha ilerideki hududunu çiziyor..." nasıl anlamalıyız, Yusuf (as) icad ettiği saat nerede, şimdiki dijital saatler nerede?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yusuf (as)’in saatini kıymetli ve mucize kılan şey, saatin kendisi değil, zaman ve zamanın şartlarıdır. Zira o zamanda tekamül kanununun gereği olarak, insanların yaşayışı ve teknik imkanları basit ve ilkel idi. O zamanda ve o şartlarda o saati yapmak mucizedir. Belki şimdiki basit bir saat, Yusuf (as)’in saatinden çok çok üstündü; ama şimdi teknik imkanlar gelişmiş ve saat üstünde çok yol kat edilmiştir. Şimdiki saat ustaları o döneme gitseler, o saati yapamayacaklardı.

Peygamberlerin mucize eseri ortaya koyduğu sanatlar, bir temel, bir esas olup, daha sonraki insanlar kolektif akıl ile bu esas ve temel üstüne bir tuğla koyarak o temel ve esasları peyder pey geliştirmişlerdir.

Mesela; Edison’un ilk bulduğu ampul ile şimdiki ampul arasında dağlar kadar fark vardır. Edison bir temel atmıştır, sonrakiler bu temel üstüne bina çıkmışlardır. Lakin ampulü ilk bulan kişinin değer ve kıymeti, şimdiki adi bir ustanınkinden çok daha üstündür. İlk ampul sonrakilerinin piri ve bir modelidir. Aynı şekilde peygamberlerin mucize eseri olarak ortaya koymuş oldukları sanatlar da, sonrakiler için bir model, bir sınır, bir numunedir.

Diğer bir manaya göre; biz Yusuf (as)’in saatinin veya benzer mucizelerin mahiyetini ve ne hal üzerinde olduklarını bilemiyoruz, belki şimdiki saatlerin ve sanatların pek fevkinde bir saat ve sanat olabilirler. Nitekim Süleyman (as)’in tahtı bir anda getirmesi mucizesine, hâlihazırdaki teknoloji yetişmiş değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...