"Madem hâkimiyetin bir muvakkat gölgesi, muavenete muhtaç ve âciz insanlarda böyle müdahaleyi reddederse elbette derece-i rububiyette hakikî bir hâkimiyet-i mutlaka, bir Kadîr-i Mutlak'ta bütün şiddetiyle müdahaleyi reddetmek gerektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandaki hakimiyet duygusu, Allah’ın sonsuz Hakim isminin basit ve küçük bir tecellisidir. İnsan bu duygu sayesinde kendi yönetiminde ve iktidarında bir ortakçı bir müdahil istemiyor. Müdahil olmak isteyenleri de derhal cezalandırıyor.

Yani yardıma muhtaç aciz insan bile kendi idare ve iktidarına karışılmasını istemiyor, bu yüzden gerekirse kundakdaki bebekleri bile öldürebiliyor. Tarihte bir çok imparator, padişah, kral "kendi iktidarı parçalanır, karışır" evhamı ile öz kardeşlerini, hatta oğullarını bile idam ettirmişlerdir.

İnsandaki bu basit duygu bile iştirak ve şirki kabul etmez iken, sonsuz kudret ve irade sahibi olan Allah’ın mülkünde şirke yer olması imkânsız bir safsatandan başka bir şey değildir. Aciz insan bile hakimiyetinde şirki kabul etmezken, ezeli ve ebedi bir Rububiyetin şirki kabul etmesi ya da kendisine şirk koşulmasını affetmesi düşünülemez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...