"Madem Nurcular Mâmehuran içine girmişler, şeyh-i meşrutiyet yerine ahrar perdesi ve hamiyet-i İslâmiye ve milliye ve elbette ittihâd-ı Muhammedî dairesinde olan şeyh-i Risale-i Nur denilmeli." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"HAŞİYE: Madem Nurcular Mâmehuran içine girmişler, şeyh-i meşrutiyet yerine ahrar perdesi ve hamiyet-i İslâmiye ve milliye ve elbette ittihâd-ı Muhammedî dairesinde olan şeyh-i Risale-i Nur denilmeli."(1)

Mamehuran aşiretinde sık sık hırsızlık olunca, "Herkes kendi malına sahip çıksın." diye ortak bir karar alınıyor ve bu uygulanıyor. Böyle olunca, yani iş sadece bekçiye veya çobana kalmayıp, herkes malını sahiplenince, hırsızlığın önü kesiliyor. Bu durumda Mamehuran hırsızları işsiz kalıyorlar.

İşsiz kalan Mamehuran hırsızları, bu esnada, çölde Şeyh Ahmed adında bir zatın önünü kesip onun üzerindekileri çalmak istiyorlar. Şeyh Ahmet ise, önce bana on dakika müsaade edin ve beni dinleyin, sonra ne yapacaksanız, ne alacaksanız alın diyor.

Müsaade alan ve kendisini dinleyen Mamehuran hırsızlarına, Şeyh Ahmet tesirli ve anlamlı bir nasihatte bulunuyor. Bu nasihatten sonra hırsızlar tövbe ediyor. Şeyh Ahmet Efendi onlara hakkı göstermede mürşitlik yapmış oluyor.

İslam toplumu Mamehuran aşireti, dinsizler ve fasıklar ise bu toplumun iman ve ahlak hırsızları, Risale-i Nur ise bu dinsizlik ve fıskın Şeyh Ahmedi oluyor. Yani Risale-i Nurlar bu asırda İslam toplumuna sirayet etmiş manevi hastalıkların reçetesi ve ilacıdır. Eski zamanda tekke ve zaviyelerin yaptığı nasihat ve ıslahı, bu zamanda Şeyh-i Risale-i Nur ifa etmektedir, denilmek isteniyor.

Aslında dünyadan ve dünyevilerden bıkmış, ruhu ve kalbi bütün hissiyatıyla ahireti arzulamış, dünyanın faniliğini ve vefasızlığını iliklerine kadar hissetmiş bu asrın insanları, bir bahane bulup tövbe istiğfar etmek istiyorlar. Bunlara teselli ve sabrı, hikmet dairesinde verecek olan Risale-i Nur'u güzelce sunabilsek insanların fevc fevc İslam'a ve hidayete geleceği akıldan uzak değildir.

(1) bk. Münazarat (Haşiye).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...