Block title
Block content

" Madem öyledir, sen bu hayatına ve dünyana, çekemedikleri ve kaldıramadıkları yükleri yükletme." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan dünyayı asıl maksat yapıp, her şeyi nefsi hesabına sever, bu dünya hayatının doyumluk değil tadımlık olduğunu unutursa, kısacası dünyayı Allah hesabına değil de, nefis hesabına severse, o zaman dünya ve kainatın yükünü üstüne almış demektir. Halbuki insanın cihazları ve duyguları dünya hayatına göre değil, ahiret hayatına göre düzenlenmiştir. Her şeyi yerli yerinde ve maksadına uygun bir şekilde kullanmak gerekir.

Sarrafın hassas terazisi ile nasıl soğan patates tartılmaz ise, aynı şekilde Allah’ı sevmemiz ve ahreti kazanmamız  için bize verilen hassas duygu ve cihazlar ile de dünyanın önemsiz ve kışır şeylerini tartmaya kalkmamamız gerekir.

Mesela kalbimiz bir terazidir; İlahi muhabbet için dizayn edilmiştir. Biz bu kalbi mecazi ve fani şeylere sarf edersek, o zaman ceza olarak o dünyanın sakil ve boğucu yüzü kalbimizin hassas ve nazenin ayarlarını bozar. Bu da insana manevi birer hastalık ve yara olarak döner.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

şehrayin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...