"Madem yapan bilir, elbette bilen konuşur... Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm ile konuşacak ve konuşmuş; ve resul yapacak ve yapmış; ve sair nev-i beşere rehber yapacak ve yapmıştır." bu bir ihtiyaç mıdır, Efendimiz ile konuşmasaydı olmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, ihtiyaç sahibi olmaktan, bir şeye muhtaç olmaktan bir şeye gereksinim duymak gibi eksik ve noksan sıfatların her türlüsünden münezzeh ve mukaddestir. Konuşmak isteme ya da konuşmaya gereksinim duyma gibi hâller de bir çeşit muhtaçlıktır ki, Allah bu vasıflardan münezzeh ve mukaddestir.

Lakin konuşmak ile konuşmaya gereksinim duymak farklı şeylerdir. Her konuşan konuşmaya gereksinim duyduğu için konuşmuyor yani. Allah konuşmaya gereksinim duymadan konuşur. İnsan ise gereksinim duyduğu için konuşur.

İnsanların en büyük yanılgısı, Allah’ı ve onun sonsuz sıfatlarını kendine ve türlerine kıyas etmesidir. Hâlbuki ne Allah ne de sıfatları mahlukattan ve mevcudattan hiçbir şeyle kıyas edilemez. Kıyas ancak aynı cins ve türler arasında olabilecek bir vasıtadır. Allah mahlukat ve mevcudattan münezzeh ve mukaddes olduğuna göre, bunlarla kıyası kabil ve mümkün değildir.

Allah’ın peygamberlerle konuşması ilahi bir tercihtir ilahi bir zorunluluk değildir. Kâinatı da bu tercihe uygun bir şekilde yaratmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yasin kalpakçı
konuşmak ihtiyaç değil, neticedir...hüsün, kemal ve ilim sahibi olanlar konuşur; konuşmazsa onlar bilinmez. konuşmanın nevileri vardır; kal ile, hal ile....bütün kainat, onun zerreleri, tahavvülatı bir tekellümdür.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Elbette konuşacak çünkü bu kadar hikmetle yarattığı özenerek terbiye ettiği beslediği insanların fıtratına dercettiği ve bin yıllardır sorageldiği nereden geliyoruz neciyiz ve nereye gidiyoruz sorularına cevap verecek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
coksukur
İnsanların en büyük yanılgısı nasil olur da "Allah’ı ve onun sonsuz sıfatlarını kendine ve türlerine kıyas etmesidir". Ene bize mikyas icin verilmemis mi? Yanilgi olan kiyas degil belki varsayimlardir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...