"Makamât-ı enbiya ve eâzım-ı evliyanın makamâtının bazı gölgeleri ve zılleri var. Ehl-i sülûk onlara girer, kendini o evliya-yı azîmeden daha azîm görür, belki enbiyadan ileri..." Mesela çavuş general olmadığını biliyor, nasıl öyle zanneder?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vasıf sıfattır; ittisaf ise o sıfat ile tam mânası ile sıfatlanmak demektir. Mesela, damlada denizin cüz’î bir vasfı var, ama denizin tamamı ile muttasıf değildir. Ayna güneşi içine alır ve onu gösterir ama "Ben de güneş gibi muttasıfım." diyemez, derse ittisaf yapmış olur.

Bir asker askerliğin cüz’î bir vasfını üstünde gösterebilir, ama "Ben de Genelkurmay Başkanı gibi muttasıfım." diyemez. Yani çavuş ile Genelkurmayın arasında müşterek vasıflar var, bu vasıfların da cüz’î ve küllî makamları bulunuyor. Mesela, çavuş on kişiye emreder, Genelkurmay Başkanı bütün ordulara emreder. Emretme noktasından bir benzerlik var, ama aralarında mukayeseye gelmez azim bir fark bulunuyor. Genelkurmay Başkanı emrettiğinde koca bir ordu harekete geçerken, bir çavuş ancak bir manga askeri hareket ettirir.

Çavuş, emretmedeki bu benzerliğe bakarak; "Ben de Genelkurmay Başkanıyım." derse haddini aşmış olur.

İşte veli bir zat ile bir nebi arasında da buna benzer müşterek noktalar bulunuyor. Veli bir zât bu benzerliğe bakarak makamını nebiden üstün görürse haddini aşmış olur, yani damla gibi makamını okyanus ile mukayese etmiş olur. Mesela, kalbinde marifet bulunma noktasında bir veli ile bir nebi müşterektir. Ama marifetin küllî makamı ile cüz’î makamı arasında çok fark var. Nebi küllî bir marifet ile Allah’ı tanırken, veli ona nisbetle cüz’î bir marifetle Allah’ı tanır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Hızır aleyhisselamın bazı vasıflarını kendinde görüp yaşayabilir yani.zaman mekan kayıtsızlığı ,himmet etme gibi vs
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Nitekim milyonlarca evliya da bu haller görülmüştür.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...