Malikiyet ve serbestiyet devri nedir? Bu devrin günümüzdeki özellikleri ve insanlığın sosyal ve siyasal yaşamına katkısı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan nasıl bebeklik dönemi ile başlayıp gençlik, ihtiyarlık ve ölüm ile son bulan bir dönem ve süreç geçirir. Ve bu süreç ve dönemler basitten mükemmele doğru seyreder. Bu süreç içerisinde insan çok zorluklar ve meşakkatler çekerek kemal bulup olgunlaşır. Aynı süreçler, dönemler ve olgunlaşmalar geniş manada insanlığın toplumsal ve sosyal hayatında da caridir. Aynı şekilde toplumlarda basitten mükemmele doğru ilerleyip olgunlaşır.

Beşinci devir mâlikiyet ve serbestiyet devridir: İnsanlığın bu evresi en kamil ve en olgun dönemidir.

Artık insanlar arasında katı ve geçilmez sınıflaşmalar yok, iktisadi düzen hakça bir paylaşım şeklinde şekilleniyor.

İnsanlar bir cihetle kendi mülkündeymiş gibi rahat şartlar içinde geçimini temin edecek bir kıvama gelmiştir.

Eski dönem ve evrelerdeki sorunların büyük bir kısmı bu dönemde deneme yanılma yolu ile ya da dinlerin ahlaki değerleri ile halledilmiştir.

İletişim ve ulaşımın aşırı gelişmesi ile dünya büyük bir köy halini almış, sorunlar ve çözümler insanlığın ortak meselesine dönüşmüştür. Mesela, Fransa'da bulunan bir çözüm anında Türkiye’ye de gelebilir bir hale gelmiştir.

Patron ile işçi arasındaki geçim makası daralmıştır. Hatta bazen bir işçinin kafası patrondan daha rahat ve huzurlu olabilmektedir.

Karşılıklı sözleşmeler ile haklar ilke ve sistem haline getirilmiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas94557
Malikiyet ve serbestiyet devrinde bireysel girişimcilik veya kendi işinin patronu veya sahibi gibi anlayışları dahil edebilir miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Zaten tamda sizin ifade ettiğiniz manaya gelmektedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...