“Malumdur ki, şerr-i kalil için hayr-i kesir terk edilmez; terk edilirse, şerr-i kesir olur;-zekat ve cihadda olduğu gibi.” Bu cümlede, zekat ve cihadın nasıl örnek teşkil ettiğini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cihat, karşılıklı bir harp olduğu için, mecburen her iki taraftan da zayiatlar olacaktır. Zayiat olmasın diye harbi terk etsek, düşman vatanı işgal edip can, mal ve ırzımızı bütünü ile tehlikeye atacaktır. Öyle ise vatanın bütününü muhafaza ve müdafaa noktasında ölen askerlerimiz nazara alınmaz veya şer oldu denilmez. Zira az bir askerin ölmesi ile bütün vatan kurtulmuş oldu. Yani az kayıpla çok şey kazanmış olduk. Az kayba razı olmasak çok kaybedecektik ki, bu şerri kesirdir.

Zekatta da benzer bir durum söz konusudur. Malımızın kırkta birisini verdiğimiz zaman, hem malımızı haramdan temizlemiş oluyoruz, hem terk-i zekattan doğacak azim bir azaptan korunmuş oluyoruz. Zenginler ile fakirlerin bir buluşma köprüsü bu zekatla kurulur ki, milyonlarla paralar sarf edilse bu netice kazanılamaz.

Zekat vermekle görünüşte malımızın küçük bir kısmı gidiyor, ama maddeten ve manen çok şey kazanmış oluyoruz. Zekat hem ahiretin garantörü hem de dünyadaki sınıflar arasında bir emniyet ve barış köprüsüdür. Yani zekat zengin ve fakir arasında maddi ve manevi bir köprü hükmündedir.

Kısacası, zekat ile az bir mal kaybına bedel, maddi ve manevi çok mallar kazanıyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...