Block title
Block content

"Malûmdur ki, zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimalden bir ihtimal ile olsa tercih edilir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Önümüzde iki tepsinin ve her tepside içi su dolu on tane bardağın bulunduğunu farz ediyoruz. Bu tepsilerden sol tarafta olan tepsideki bir bardağın içinde zehir olsun. Yani sol taraftaki tepsiden su içersek, onda bir olasılık ile zehirlenme ihtimalimiz var.

Acaba önümüzdeki bu iki tepsiden hangisinden şu içerdik? Elbette ki sağdaki tepsiden! Zira diğer tepside onda bir ihtimal de olsa zarar ihtimali vardır. Sağdaki tepside ise böyle bir ihtimal yoktur. Demek zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimalden bir ihtimal ile de olsa tercih edilir.

Şunu da kıyas edin: Eğer zararsız yol tercih edilmeyip zararlı yola girilerek soldaki tepsiden su içilse, helak olma ihtimali olan onda birlik bir ihtimal, kişinin lezzetine mâni olmaz mı?

Hâlbuki günah ve sefahat yolundaki zarar ihtimali onda bir değil, onda dokuzdur. Böyle onda dokuzluk zarar ihtimali olan bir yolu tercih eden, nasıl o yolda lezzet alabilir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Söz | Yazar: Sinan YILMAZ | Okunma Sayısı: 2105 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...