Block title
Block content

"Mânevî ve ehemmiyetli bir canipten, şimdiki zelzele münasebetiyle, altı yedi cüz'î suale karşı, yine mânevî ihtar yardımıyla cevapları kalbe geldi..." cümlesinin ardından bahsedilen heyet-i ulviye kimlerden oluşuyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mânevî ve ehemmiyetli bir canipten, şimdiki zelzele münasebetiyle, altı yedi cüz'î suale karşı, yine mânevî ihtar yardımıyla cevapları kalbe geldi. Tafsilen yazmak kaç defa niyet ettimse de izin verilmedi. Yalnız icmalen kısacık yazılacak."(1)

Buradaki "manevi canipten gelen sual ve cevap" toplumsal ihtiyaca karşılık gelecek cevaplara sebep olmak için Allah’ın manevi bir ihtar ve ikaz ile Üstad Hazretlerinin kalp ve zihin aynasında, bu sual ve cevapların ilhamen belirmesidir. Yani soruyu sorduran, o soruya cevabı veren manevi saik Allah’tır; ilham sureti ile bunu istihdam ediyor ki insanların kafasındaki şek ve şüpheler giderilsin.

Risale-i Nurların ekserisi bu şekilde telif edilmiştir. Hem manevi bir ihtiyaçtan dolayı hem de İslam ümmetini böyle dessas fikir ve düşüncelerden vikaye etmek için, Allah rahmet ve kereminin bir eseri olarak Üstad Hazretlerini de vesile yaparak, bize ikram ve ihsanda bulunuyor diyebiliriz.

Allah’ın kelam sıfatı külli bir sıfat olmasından dolayı vahiyden tut ta böyle ilham ve ihtarlara kadar konuşmaları vardır. Vahiy, peygamberlere, ilham ve ihtar da veli ve makbul kulları ile oluyor.

(1) bk. Sözler, On Dördüncü Söz'ün Zeyli.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Vbdestabe
Üstadın kalbi Sıfat-ı Kemaliyenin tecellisine ve mazhariyetine müsait olduğu için... böyle vahiy-i Sagir tabir edilen ilhamların gelmesi normaldir. zaten her bir risaleyi inceleyen her ehli vicdan yazılan risalelerin vehbi olduguna kati bir yakin teşkil edecektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...