Block title
Block content

"Mârifet-i Sâni denilen kemâlât arşına uzanan miracların usulü dörttür." Burada geçen "kemalat arşı" konusunu izah eder misiniz? Marifet kazansa da günah işleyebiliyor insan...

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İstisnasız her insanın mahiyetine bir arş-ı kemal veya bir noktay-ı kemal konulmuştur. İnsanın bu dünyadaki hedef ve gayesi, bu arşa bu noktaya çıkmaktır. Kimi insanlar iman ve hidayete sarılarak bu noktaya ve bu arşa çıkarken, kimi insanlar da  küfür ve dalalet yoluna saparak bu muhtemel ve mümkün kemal noktayı elinden kaçırmıştır.

Bir kemalat noktası var, kabiliyeti az olsun çok olsun herkes o noktaya çıkmak için yarışıyor, demek yanlış bir bakış açısıdır. Aksine Allah her insana kabiliyeti nispetinde bir kemal noktası tayin etmiş, insan bu noktaya çıkmakla mükelleftir demek gerekir.

Her doktorun doktorluk noktasından çıkacağı bir makam vardır, ama "her doktor İbn-i Sina olacaktır" demek mümkün değildir. İbn-i Sina olmak ancak İbn-i Sina kabiliyeti ile mümkündür.

Bu durum manevi makamlar açısından da böyledir. İmam Gazali olabilmek ancak o kabiliyette olmak ile mümkündür. Akşamki yediğini unutan bir adamın üç yüz bin hadisi ezberinde tutan İmam Gazali (ra) ile aynı arş-ı kemalata koşması makul olmaz. Ama o adamın da kendine göre hedef bir kemali vardır ve onu yakalamak ile sorumludur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...