Block title
Block content

"Mâsiyetin mahiyetinde, bilhassa devam ederse, küfür tohumu vardır." cümlesini, "Günah-ı kebâiri işleyen küfre girmediğini,.." cümlesi ile sürekli içki içen biri için değerlendirir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Günahında ısrar edenler mutlaka küfre girer." denilmiyor, ama günahından pişmanlık duymayıp ısrarla günaha devam edenlerin küfre girme riski girmeme riskinden çok daha fazladır deniliyor ki, bu gayet mantıklı ve dini bir bakış açısıdır.

Çünkü kalpteki iman statik ve durağan değil, dinamik ve hareket halindedir. İbadet ve takva ile iman gelişip büyürken, gaflet ve günahlarla da zayıflayıp kaybolma riski ile karşı karşıyadır. Bu yüzden mümin imanını muhafaza edip geliştirmek için farzları yapıp kebairden kaçınmakla mükelleftir.

Farzları terk edip, ömrü boyunca büyük günahlarla haşir neşir olan birisinin imanla kabre girmesi zorlaşır.

Hatta farzları yapan büyük günahlardan şiddetle kaçınan ve nefsini tam ıslah etmiş büyük alim ve evliyalar bile imansız ölmekten korkmuşlar... Bizim gibi günah ile alude insanların daha ziyade korkması gerekmez mi?

"Büyük günahı işlemek küfürdür." demek ile "Her günah içinde küfre giden bir yol vardır." demek çok farklı şeylerdir. Birincisi sapkınca bir bakış açısıdır ve birçok ayet ve hadisle çelişir. Ama "Günahlarda ısrar etmek insanı nihayetinde küfre götürebilir." demek çok farklı bir hükümdür.

İman kalpteki bir ateştir, bu ateşi namaz, oruç zekat gibi ibadetlerle beslersek, iman ateşi daha da alevlenerek artar; ama bu ateşin üzerine buz gibi soğuk günah suyu dökersek, zamanla bu ateş söner gider. Hemen sönmese de ileri de sönme riski ile karşı karşıya kalabilir demektir.

Sürekli içki içen birisi, içkinin haram olduğunu inkar etmiyorsa, küfre girmez. Ama kabre imanla mı imansız mı girer, bunu kestirmek zordur. Tövbe ve istiğfar etmezse, imansız ölme riski imanlı ölme riskinden daha fazladır denilebilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...