Block title
Block content

"Medenîlerden çoğu, eğer içi dışına çevrilse, kurt, ayı, yılan, maymun postu görülecek gibi hayale gelir,.." cümlesini nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada kasdedilen mesh-i manevidir. Yani, karekteri söz konusu hayvanlara döner. Yani insan hayvani his, heves ve hırslarda derinleştikçe o his, heves ve hırsın timsali olan hayvana karekter olarak benzer.

“O heva ise, şe'ni insaniyeti derece-i melekiyeden, dereke-i kelbiyete indirmektir. İnsanın mesh-i mânevîsine sebep olmaktır. Bu medenîlerden çoğu, eğer içi dışına çevrilse, kurt, ayı, yılan, maymun postu görülecek gibi hayale gelir.” (1)

Belki bunların Alem-i misalde bu suretlerde temessülü vardır. Avam-ı nas bu aleme rüyayla girerken, ehl-i kalp yazarken de girebilir. Üstadın şu ifadeleri manidardır: “...Yani, gecelerde gördüğüm yılanlar ise, hıyanet niyetiyle her ne vakit bir memur yanıma gelse, onu yılan suretinde görüyordum. Hattâ bir defa müdüre söylemiştim: "Fena niyetle geldiğin vakit seni yılan suretinde görüyorum; dikkat et" demiştim. Zaten selefini çok vakit öyle görüyordum.” (2)

(1) bk. Sünûhat, Rüyada Bir Hitabe.
(2) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Dördüncü Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

nurani
o hayvana dönen kişi, (kendisi) belli bir zaman içinde görebilecek mi? anlayabilecek mi? müşahede edecek mi? hayvan gibi olmayan insanlar sokakta yürürken farkedecek mi? ve bu insanlara insi şeytan diyebilir miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurani
yukarıda geçen ,,karekteri söz konusu hayvanlara döner,,Bir insan nasıl oluyorda birden çok karaktere sahip hayvanların hepsinin suretine girebiliyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurani
mesh i maneviyenin tersi mümkün mü?yani derece i kelbiyeden tekrar derece i melekiyeye çıkılabilinir mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (burhan)

Burada hayvana dönüşme hadisesi, manevi ve siret anlamındadır. Yoksa maddi ve suret olarak anlaşılmamalıdır. Dolayısıyla bir insan sair hayvanların bir cinsi ve nev'i gibidir. Bu nedenle insan bir çok hayvanın özelliğini gösterebilir. Yılan gibi ısırmaktan, akrep gibi sokmaktan, tilki gibi aldatmaktan zevk alabilir ve bu sıfatları üzerinde gösterebilir.
Ayrıca tevbe kapısı açık olduğundan derce-i kelbiyetten tekrar derece-i melekiyete dönebilir. Şayet fıtrat ve kalbini tamamen bozup, kalbini mühürletmemiş ise.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...