Block title
Block content

"Medeniyet ise, kadınları yuvalarından çıkarıp, perdelerini yırtıp, beşeri de baştan çıkarmıştır." cümlesindeki yuva tabirinden kasıt nedir?

 
Soru Detayı:

Risalede '' medeniyet kadınları yuvalarından çıkarıp, perdeleri yirtip ,beşeride baştan çıkarmıştır'' cumlesindeki yuva tabirinden kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki yuva tabiri aile, ev, ocak gibi anlamlara geliyor. Allah erkeğe ailesi adına kazanç sağlamak için sert, rekabetçi, dayanıklı, mücadeleci, korumacı bir fıtrat verirken, kadına ise yuvasına bakmak ve yuvasını idare etmek için yumuşak, hoşgörülü, kırılgan, korunmaya muhtaç bir fıtrat vermiştir.

Yuvanın dışındaki alem sert, acımasız, rekabetçi, tehlikelere açık bir alemdir. Böyle bir aleme ancak erkek fıtratı dayanabilir. Tabi bu genellikle böyledir, yoksa istisnai durumlar da olabilir.

Evlilik kadın ile erkek arasında karşılıklı güvene dayanan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin sağlam ve sağlıklı gidebilmesi iki tarafında birbirine sadakat göstermesi ile olur.
Sadakatin birinci esası ise iffet ve namustur. İffetin en birinci gereği ise tesettürdür, tesettür olmazsa erkeğin kadına olan güveni ve sevgisi tamamen yok olmasa da sarsılır. 

Hiçbir erkek eşine dikkatle ve kem gözle bakılmasından memnun olmaz, memnun oluyorsa o erkek deyyuslaşmış demektir. Kadın tesettüre ve edebe dikkat eder erkeğinin güvenini tam korursa, o zaman evliliğin birinci esası olan sadakat devam etmiş olur. 

İşte aile, yuva ocak gibi önemli bir müesesenin korunması adına kadının yuvasına sadık kalması, açıklık saçıklık ile bu kuruma zarar vermemesi gerekiyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...