"Medh ü senaların revaih-i tayyibe ve hoş kokularıyla Hâlıklarına karşı o hadsiz tayyibatlar manasıyla..." Bu kısmı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, Mirac-ı Muhammedîde (a.s.m.) denilen اَلطَّيِّبَاتُ kelime-i kudsiyesi, ehl-i mârifet ve iman ve küllî şuur sahibi olan ins ve cin ve melek ve ruhânîlerin, kâinatı güzel tayyibeleri ve haseneleri ve ubudiyetleriyle güzelleştiren ve güzellerin âlemine bakan ve sermedî Cemîl-i Mutlakın hadsiz cemal ve güzelliklerini ve kâinatı süslendiren isimlerinin daimî güzelliklerini tam bilen ve aşk ve şevkle küllî ubûdiyetler ile mukabele eden ve parlak iman ve geniş marifetler ve medh ü senaların revâih-i tayyibe ve hoş kokularıyla Hâlıklarına karşı o hadsiz tayyibatlar mânâsıyla Miraçta söylenmiş sırrıyla, teşehhüdde bütün ümmet, her gün usanmadan o kudsî kelime-i tayyibeyi tekrar ederler."(1)

Burada ki “revâih-i tayyibe ve hoş kokularıyla” ifadeleri teşbih ve mecazidir. Yani hoş manalar, zikirler ve tefekkürler, güzel ve etkileyici kokulara benzetilmiştir. Peygamber Efendimiz (asm) miraçta Allah ile tahiyyat aracılığı ile konuşuyor. Bu yüzden tahiyyatın her bir kelimesi çok derin ve anlamlıdır.

اَلطَّيِّبَاتُ kelimesi de bunlardan bir tanesidir. اَلطَّيِّبَاتُ kelimesinde, kamil insanların ve büyük meleklerin ibadet ve zikri temsil ile tevkil ediliyor. Yani Peygamber Efendimiz (asm) bu kelime ile alim ve evliyaların ve büyük meleklerin yapmış olduğu bütün ibadet ve ezkarı, kendi namına Allah’a takdim ediyor.

Cüzi ibadetini böyle külli bir niyet ile genişletip külliyet kazandırıyor; Her hususta olduğu gibi, bu hususta da bize model oluyor. Yani biz de tahiyyat vasıtasıyla böyle külli bir niyet ile cüzi ibadetimize külliyet kazandırabiliriz.

(1) bk. Şualar, On Beşinci Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...