Block title
Block content

"Medrese de -intizam ve tefeyyüz ve mahreç bulunmadığından- zamana göre ulemayı yetiştiremedi." Buradaki kavramlar neyi ifade ediyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Evet, vücutlarından zarar gelmemiş, istediğimiz ulemanın ademinden gelmiştir. Zira zekîler galiben mektebe gittiler. Zenginler, medresenin maişetine tenezzül etmediler. Medrese de -intizam ve tefeyyüz ve mahreç bulunmadığından- zamana göre ulemayı yetiştiremedi...”(1)

Mahrecin bir anlamı da hususi bir meslek için adam yetiştirmeğe mahsus mektep ve daire demektir. Buradaki anlamı da "alim yetiştirmek" anlamına geliyor.

Tefeyyüz, feyizlenmek ve ilerlemek anlamlarına geliyor ki buradaki anlamı, alimin düzenli bir şekilde talim ve terbiye edilmesi anlamına gelir. Medresenin birinci vazifesi kaliteli alim yetiştirmektir.

İntizam ise, medresenin köklü ve canlı bir geleneğe sahip olmakla birlikte, içinde bulunduğu zamanın özüne ve ruhuna da uygun bir şekilde kendini güncellemesi  anlamına geliyor. Şayet medrese kendini içinde bulunduğu zamana göre güncelleyemez ise köhne, eksik ve etkisiz kalmaya mahkumdur. Osmanlı medreselerinin başarısız olmasının en önemli sebeplerinden biriside budur.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Adem68474
Bu üç mananın risalei Nur medreselerine ciheti tatbiki Nasıl olur
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Üstadımız bu meselede kurumsal yapıya vurgu yapıyor. Nur medreseleri işin sadece imani ve manevi boyutunu kapsıyor. Kurumsal yapıya tam manası ile cevap vermesi mümkün değildir. Mesela Nur medreselerinden dünya çapında bir fakih bir müçtehit bir muhaddis çıkması pek mümkün değildir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...