Medresede kalıyorum, ama orada hatalar görüyorum, aradığım uhuvveti göremiyorum. Üstad zamanında da böyle sıkıntılar olmuş mu, ne yapabilirim bu konuda?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

​Asr-ı saadet'te, Peygamber talebelerinin arasında dahi problemler çıkmış, günümüzde neden bu problemler baş gösteriyor diyemeyiz. Zira çeşitli vesilelerle imtihan ediliyoruz, medresenin cennet olmasını bekleyemeyiz. Bu gibi hizmet mahalleri, Risale-i Nur'un düsturlarının azami derecede yaşanması gereken yerler olmakla birlikte, meselenin odak noktasında insan olması sebebiyle ihmaller, kusurlar, hatalar ​maalesef oluyor ve olacak.

Bizim üzerimize düşen vazife, olumsuzlukların en aza indirilmesi için gayret ve himmetimizi sarf etmektir. Bunun için de ilk yapacağımız iş, kendi nefsimizi hizmete ikna etmektir. Mesela, medreseyi muhtelif sorunlardan dolayı sevememek yerine, sürekli Kur'an ve Nurlarla meşgul olup, orayı bir cennet bahçesine çevirebiliriz. İnsanların hatalarını görüp hayal kırıklığı yaşamak yerine, Kur'an ahlakıyla, Risale-i Nur terbiyesiyle onlara muhatap olup güzel bir model olabiliriz. Biliniz ki insanların rızasını tahsil etmek zordur, onları memnun etmek de kolay bir iş değildir; Allah bile kullarını memnun edemezken...

Öyleyse biz Allah'ın rızasına uygun olan davranışı seçeriz, insanlar memnun olur veya olmaz, arkamızdan konuşur veya hüsnüzan ederler, o tarafını düşünmeyiz. Yoksa muhtelif sıkıntılar sebebiyle medreseyi sevememek, oradakilerin hatalarını nazara alıp hizmetten soğumak, şevkimizi kırıp Nurlarla irtibatımızı gevşetmek Allah rızasına uygun bir davranış değildir; sonuç itibariyle hem mesul oluruz hem de şikayet etmemizin manası kalmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fakirullah
Kardeşim, hakikatleri pratiğe uygulamamızı Cenab-ı Hak görmek istiyor; onun için belli bir ilmi seviyeden sonra hemen medrese hayatındaki bu "uygulamalı dersler" başlıyor. Ortamı ve hadiseleri aleminizde büyütmeyin, hakikat canibinden bakın; ihlas ve uhuvvet risalesinin uygulama laboratuvarındasınız. Ve hadiseler öyle ayarlanıyor ki herkes kendi nefsindeki kötü vasıfları görüp terbiye etsin, istiyor Cenabı Hak. Bundan en iyi istifade şekli: nefsimizi olabildiğince temizlemek yani adem ve şer vasıflarımızı görüp muktezasıyla amel etmemek; yani nefsimizin kötü sıfatlarının baskısından kurtulma hali meleke olması için yaşatılıyor. İnsanlar da tam bizim eksik yönlerimizi tamamlayacak şekilde seçiliyor. Onun için herkesteki iyi vasıfları GÖRÜP, onları kendimize kazandırmaya; kendimizdeki kötü vasıfları GÖRÜP onları hayra çevirmeye çalışacağız inşallah. Medreseler Cenabı Hakk'ın rahmetini celbettiğinden halis niyetle kalabilirsek çok manevi kazanımlarımız ve terbiyelerimiz oluyor inşallah. Tecrübemle söyleyeyim; en zıd gittiğim kardeş beni manevi yönden en iyi tamamlayacak kardeşmiş aynı zamanda. Meşreb/fıtrat farkını problem haline getirmek değil, ondaki güzel özellikleri kendine kazanmak gayreti olacakmış. Arada olan rekabet ve kıskançlık gibi durumlardan fazla etkilenmemeli, kendimizdekinin Allah’ın ihsanı olduğunu anlayıp gıbtayı tahrik etmemeli ve herkesin hakikati anlaması için sabırlı olmalıyız. Böyle olursa KAZANAN oluruz inşallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...