"Me’hazın kudsiyeti, çok burhanlar kuvvetinde tesirat gösteriyor, onunla ahkâmı umuma kabul ettiriyor." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aynı değerde bir sözü kutsal bir ağız söylüyorsa, bu sözün gücü normal ağızla söyleyenden daha fazla oluyor.

Mesela, bir sözü Peygamber Efendimiz (asm) söylediğinde hadis oluyor ve bu sözün tesiri çok güçlü oluyor. Ama aynı sözü sıradan birisi söylediğinde, o tesir o etki hadis kadar olamıyor.

Burada "mehaz" sözü söyleyen ya da delilin kaynağı oluyor. Kaynak kutsalsa etkisi de ona göre derin ve güçlü oluyor. Ama kaynak sıradan ise o zaman etkisi azalıyor.

Bu insanların doğasında olan bir şey; sözün kendisi kadar kimin söylediği de çok önemlidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömer faruk SK

Bu kısmın sonraki gelen 3 şahsiyet meselesiyle bağlantısı nedir? Mesela bir askerin aynı disiplini evine gelen misafire uygulaması uygun olmaz abes kaçar bunun mehazin kudsiyeti ile bağlantısını izah edebilir misiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstadımız iman vazifesi adına konuştuğunda kudsi bir makam ile konuşuyor ama şahsi makam açısından kendini adi bir nefer gibi görüyor ve bunların da hükümleri ayrı ayrı düşüyor diyor. Benim şahsi makamıma bakarak Risale-i Nurun kudsi beyanına ve makamına halel getirmeyin ya da hayal kırıklığı yaşamayın diyor. Tabi bu Üstadımızın bir tevazusudur. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...