"Me’hazın kudsiyeti, çok burhanlar kuvvetinde tesirat gösteriyor, onunla ahkâmı umuma kabul ettiriyor." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kudsî bir sözü büyük bir zâtın ifade etmesi ile sıradan bir insanın söylemesi bir değildir. Mesela, Peygamber Efendimiz (asm)’ın lisanından dökülen bir söz milyonlarca Müslüman’ın kalbinde yer edip, onlara rehber oluyor.

Burada "me’haz" sözü söyleyenin ya da delilin kaynağı oluyor. Kaynak kudsî ise tesiri de ona göre derin ve kuvvetli oluyor. Ama kaynak zayıf ya da söyleyen sıradan biri ise o zaman tesiri azalıyor.

Bu insanların tabiatında olan bir şey; sözün kendisi kadar kimin söylediği de çok ehemmiyetlidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömer faruk SK

Bu kısmın sonraki gelen 3 şahsiyet meselesiyle bağlantısı nedir? Mesela bir askerin aynı disiplini evine gelen misafire uygulaması uygun olmaz abes kaçar bunun mehazin kudsiyeti ile bağlantısını izah edebilir misiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstadımız iman vazifesi adına konuştuğunda kudsi bir makam ile konuşuyor ama şahsi makam açısından kendini adi bir nefer gibi görüyor ve bunların da hükümleri ayrı ayrı düşüyor diyor. Benim şahsi makamıma bakarak Risale-i Nurun kudsi beyanına ve makamına halel getirmeyin ya da hayal kırıklığı yaşamayın diyor. Tabi bu Üstadımızın bir tevazusudur. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...