"Mehdi-i Resul" ne demektir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mehdi-i Resul ifadesi; mehdinin, Resulullah (asv)’ın nesebinden geleceğine kinayedir. Yani Al-i Beyt-i Nebevi'ye nispet ediliyor. Bu manayı teyid eden cümleler Risalelerde geçmektedir. Bu cümleler "Mehdi-i Ali Resul" şeklindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hüdabin
muhtemelen bu sizin dediğiniz maana olabilir.yoksa maanası budur demiyorsunuz,yani bir yorum yapıyorsunuz,halbuki burda kesin bir ifade vardır. Nebi, bir kitap getirsin ya da getirmesin bütün Allah'u Teala'nin hidayetle görevli elçilerine verilen isimdir. Resul İslam dininde bir kitap ile gönderilen peygamberlere verilen isimdir. şimdi bu anlamlara bakarak burada resul maana olarak mehdi ye kullanılmıştır.yani Allah tarafından gönderilen aynı zamanda ilhamen de olsa kitap verilen elçi maanası çıkmazmı çıkarsa bu maana doğru olurmu.bu şekilde resul ifadesi peygamberden başka birisine kullanılırmı..saygılarımla
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu ifadeyi kullanan zatın, resulün ne demek olduğunu bildiği kanaatindeyiz. Burada başka bir anlam aramak lazımdır. Buna bir örnek vermek isteriz. Allah bir ayette; "Arıya vahyettik..." diyor. Bu ifadeden yola çıkarak; "Vahy ancak peygambere gelir. Öyle ise acaba arı, peygamber midir?" dersek, yanlış yapmış oluruz.
Resul kelimesinin peygamberlerden başkasına verilemeyeceğini herkes bildiğine göre, burada bir yoruma ihtiyaç vardır. Nitekim biz de anladığımızı yazdık. Bizim ihtimal vermemiz, farklı yorumların da yapılabileceğidir. Yoksa, Allah korusun!..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...