Block title
Block content

Mekan, ülkesi, cevresi ve ailesi gayri müslim olan ve bundan dolayı etkilenerek İslam dışı bir dine mensup veya ateist olması, kader-i ızdırariye girer mi; çevrenin, insanın inancı üzerindeki yeri nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çevrenin insanın tabiatı üzerinde etkisi olduğu muhakkaktır. Ancak insan bir bitki gibi ihtiyarsız değildir; iradesini kullanarak çevreye rağmen hareket edebilir ve hatta çevrsini de değiştirebilir.

Aynı çevrede yaşadıkları halde biri hidayeti tercih ederken, diğeri küfürde kalmayı tercih edebiliyor. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm), Mekke'de uygun ortam bulamayınca, çevre değiştirmeyi tavsiye etmiş ve kendisi de ortam değiştirmiştir. Bu olay geçmişte yaşanıp tarihe karışan bir olay değildir. Müminin, duruma göre baş vurması gereken bir yol olarak bizlere de önerilmiştir. 

Yani ortam bizi değiştirmeden bizler de ortam değiştirebiliriz. Veya sera gibi ortama rağmen bizi koruyacak yerler  ve ortamlar da bulmak mümkündür.  

Aynı mahallede yaşayan, ancak  farklı hayat tarzları ve tercih sahibi olan binlerce örnek bize gösteriyor ki, insan ortamın mahkumu değildir. Kaldığı çevrede hiç dini duymamışsa zaten mesul değildir. Duyduğu halde, çevreyi bahane edenler için bu izah yapılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Kaderle İlgili Genel Sorular | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2570 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

hakan
Oh be, Allah razi olsun sizin bu icazli cevaplarina hayranim!Tam isabet
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...