"Mekan"ın hakikati nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mekân, kelime olarak yer, mesken, mahal manalarına geliyor. Mekân, geniş bir çerçeve ile "insanı çevreleyen ve içinde eylem ve amellerini sürdürmesine elverişli olan boşluk" ve sınırları alabildiğine geniş, ama sınırları olan mahal ve yer demektir. Zamanın içinde ve onun bir bileşenidir. Yani zaman ve mekan bir birlerini tamamlayan iki temel varlıktır. Diğer bütün mahluklar bu iki temel varlık içinde varlık kazanırlar.

Üstad Hazretleri Otuzuncu Söz İkinci Maksat'ta, "Zamanın hakikati, Levh-i Mahv, İspattır." diyor. Yani, zaman ve mekan denilen şey, eşyanın gayb aleminden, yani Allah’ın ezeli ilminden çıkıp, şehadet ve varlık alemine girip, orada göründükten sonra, hareket ederek, zahiri cisimlerini bırakıp, tekrar Allah’ın ilmine, ya da alem-i ahirete gitmesinden ibarettir.

Bu tarifin içinde mekan da vardır. Zira mekân, zaman nehrinin içindeki akan giden bir su gibidir. Zaman, varlığın en dışı iken mekan ise en içidir. Bir karpuzun dış yüzeyi yani kabuğu zamansa onun içeriği ve çekirdekleri ise mekandır, cisimlerdir denilebilir.

Mekân sadece bu maddi aleme münhasır bir alem değil kapsam ve boyutları cennet ve cehennemi de içine alan geniş ve büyük bir alemdir. Zamanın gittiği her yere o da gider.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...