"Merak vasıtasıyla o musibet cesetten geçerek kalbde de kökleşir, bir mânevî musibeti dahi netice verir, ona istinad eder, devam eder." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada meraktan kast edilen mana, maddi hastalığı manevi hastalığa çeviren tevekkülsüz bir endişe ve telaştır. Yani insan maddi bir hastalığa yakalanınca, "Acaba ölecek miyim?" endişe ve telaşı ile maddi hastalığı manevi ve ruhi bir hastalığa çevirir. Zamanla bu endişe ve merak kalpte yerleşik bir hastalık halini alır. Yani psikolojik olarak klinik bir vaka haline dönüşür.

Üstad bu psikolojik hastalığın tedavisini, "tevekkül ve ehemmiyet vermeme" şeklinde tarif ediyor. Yani bu gibi hastalıklarda insan endişe ve telaşa kapılıp, merak vasıtası ile hastalığın üstüne düşerse, bu iyice kökleşir, kalpte ve ruhta kronik bir maraz haline dönüşür.

İnsan bu hastalıktan, imanın neticesi olan tevekkül ile kurtulabilir. Maddi hastalıkların tesadüfi olmadığını, ecelin tek olup değişmeyeceğini iman ile bilip tevekkül etse, bu hastalık kendiliğinden gider.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Firaki
Zarar ve menfaat, Onun elindedir. O hem Hakîmdir, abes iş yapmaz. Hem Rahîmdir, ihsanı, merhameti çoktur" diye itikad ettiğinden, her şeyde bir hazîne-i rahmet kapısını bulur. Duâ ile çalar. Hem herşeyi kendi Rabbinin emrine musahhar görür. Rabbine ilticâ eder; tevekkül ile istinad edip, her musîbete karşı tahassun eder. İmânı ona bir emniyet-i tâmme verir. 3. Söz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...