Block title
Block content

"Mert olan cinayete tenezzül etmez. Şayet isnad olunsa cezadan korkmaz. Hem de haksız yere idam olunsam, iki şehid sevabını kazanırım. " İki şehit sevabı ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mukaddeme olarak söylüyorum: Mert olan cinayete tenezzül etmez. Şayet isnad olunsa cezadan korkmaz. Hem de haksız yere idam olunsam, iki şehid sevabını kazanırım. Şayet hapiste kalsam, böyle hürriyeti lâfızdan ibaret bulunan gaddar bir hükûmetin en rahat mevkii hapishane olsa gerektir. Mazlumiyetle ölmek, zâlimiyetle yaşamaktan daha hayırlıdır."(1)

"İki şehit sevabı"ndan maksat, birisi iftiraya maruz kalmaktan doğan masumiyet, diğeri ise haksız yere idam edilmektir. Bu ikisine sabır ve metanet ile mukavemet edilir ise, iki şehit sevabı yazılır deniliyor. Bir hususta mazlum ve masum bir şekilde öldürülmek şehitlik kadar sevaplı bir durumdur.

Mazlum olarak öldürülenin kazandığı mükafat hadiste şu şekilde beyan ediliyor:

"Suçsuz yere (mazlumen) öldürülen kişinin, Allah katında beş ödülü vardır. Kanının ilk damlası yere düştüğünde günahları bağışlanır. Cennetteki yerini görür. Keramet (soyluluk) elbisesi giydirilir. Büyük korkudan, yani kıyametin dehşet dolu sıkıntılarından güvencede olur." (2)

Dipnotlar:

(1) bk. Divan-ı Harb-i Örfî, İki Mekteb-i Musibetin Şehadetnamesi.

(2) bk. Ramuz El-Ehadis.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ilyas26125
Yukarıdaki hadiste beş ödülden bahsediliyor ama ben dört tane okudum sanki.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...