"Meselâ denizin dibindeki böceklere hiçten ve bütün yavrulara umulmadık yerlerden ve bütün hayvanlara her baharda âdeta sırf gaybdan infaklarını bilfiil tekeffül ederek bilmüşahede vermekle.." Hiçten, denizin dibindeki böceklere rızkın verilmesinin izahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Denizin içinde milyonlarca canlı yaşamakta, ama bunların beslenmeleri çok basit sebepler ile yapılıyor.

Denizlerde, fotosentez yapan üretici canlılar ile bu canlıları yiyerek beslenen küçük canlılar (planktonlar ve hayvansal planktonlar), onlarla beslenen küçük balıklarla birlikte besinlerini diğer canlılardan karşılayan daha büyük balıklar (yunus, balina) bulunur.

Özellikle koca koca balinaların çok küçük mikro organizma düzeyinde olan planktonlar ve hayvansal planktonlar ile beslenmeleri akılları hayret içinde bırakacak niteliktedir. Üstadımızın “umulmadık yerlerden” ifadesi bu inceliğe işaret ediliyor. Normalde büyük balıkların büyük şeyler yemesi gerekir, ama küçücük planktonlar ile besleniyorlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
HIÇTEN Deniz'in dibindeki böceklere rızkın verilmesi nasıl oluyor ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hiçten ifadesini tamamen yoktan şeklinde değil basit ve önemsiz sebep olarak anlamak gerekir. Mesela küçücük organizmların koca balinalara gıda olması bir cihetle hiçten bir rızk oluyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...