"Mesela, iki adam dövüşürler. Biri, zayıf düşeceğini hissederken, elindeki Kur’an’ı kaviye uzatmakla himayesini davet edip, kavi bir ele vermek lazımdır..." Bu misali izah eder misiniz, anlamamız gereken nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela, iki adam dövüşürler. Biri, zayıf düşeceğini hissederken, elindeki Kur’ân’ı kaviye uzatmakla himayesini davet edip, kavi bir ele vermek lâzımdır. Ta beraber çamura düşmesin, Kur’an’a muhabbetini, hürmetini göstersin, Kur’an’ı, Kur’an olduğu için sevsin. Eğer kavinin karşısına siper etse, himayet damarını tahrik etmeye bedel, hiddetini celb eder. Kur’an’ı kavi bir hadimden mahrum bırakmakla, zayıf bir elde beraber yere düşerse, o Kur’an’ı kendi nefsi için sever demektir."(1)

Kur’ân’ı Kur’ân olduğu için sevenin ruh hali;

Kur’an’ı gerçekten seven birisi Kur’an’ı seveni de sever ve Kur’an’ı yüceltmek isteyen güçlü birisine sevgi ve saygı besler. Kendisinin gücü yetmediği yerde güçlü olan kardeşinin Kur’an davasına el atmasından memnun olur ve ona canı gönülden dua eder. Hatta Kur’an’ı o kadar sever ki hiç sevmediği hiç anlaşamadığı birisi Kur’an’a yardımda bulunsa bundan memnun olur.

Kur’ân’ı kendi nefsi için sevenin ruh hali;

Kur’an’ı kendi nefsi için seven birisi, kendine rakip veya düşman gördüğü birisinin Kur’an’a yardım edip hizmet etmesinden memnun olmaz, bu durumdan ciddi rahatsızlık duyar. Bu da Kur’an sevgisinde ne kadar samimiyetsiz olduğunun bir ispatı bir göstergesidir.

A cemaati ya da tarikati Kur’an’a güzelce hizmet edip onu her yerde yüceltse, bu B cemaatini ya da tarikatını memnun ediyor olmalıdır. Şayet etmiyor ise B cemaati ya da tarikati Kur’an davasında ve sevgisinde samimi değil demektir.

Samimi bir Mümin Kur’an hizmetinde bulunan her cemaat ya da tarikatı sever, sayar ve ona destek olur.

Öyle ki A cemaati ile B cemaati bir birine başka sebeplerden dolayı hasım olup kavga ediyor olsalar bile bu kavgadan dolayı Kur’an’ın yere düşeceğini anladıkları zaman bu iki hasımdan zayıf olanı kavi olana Kur’an’ı emanet edebilmelidir. Edemiyorsa Kur’an’ı nefsi için seviyor demektir.

Mesela Emeviler ve Abbasiler bir müddet Kur’an’a hizmet ettiler, ama sonrasında zayıfladılar ve Kur’an’ı temsil etme gücünden düştüler. Sonra devreye Türkler girdi. Araplar içinde bu durumdan memnun olanlar oldu olmayanlar oldu. Olanlar samimi Mümin, olmayanlar ise Kur’an’ı kendi nefsi ve milliyetine bir vesile yapıyorlar anlamı çıktı.

1) bk. Sünûhat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömer faruk SK

FesubhanAllah

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...