“'Mesleğim haktır veya daha güzeldir.' demeye hakkın var. Fakat 'Yalnız hak benim mesleğimdir.' demeye hakkın yoktur." ifadesinin devamındaki Arabî ibare ile konunun ilişkisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"BİRİNCİSİ: Sen mesleğini ve efkârını hak bildiğin vakit, 'Mesleğim haktır veya daha güzeldir.' demeye hakkın var. Fakat 'Yalnız hak benim mesleğimdir.' demeye hakkın yoktur. وَعَيْنُ الرِّضَا عَنْ كُلِّ عَيْبٍ كَلِيلَةٌ - وَلٰكِنَّ عَيْنَ السُّخْطِ تُبْدِى الْمَسَاوِيَا (Rıza gözü, ayıplara karşı kördür. Kem göz ise çirkinlikleri gösterir.) sırrınca, insafsız nazarın ve düşkün fikrin hakem olamaz, başkasının mesleğini butlan ile mahkûm edemez."(1)

Müminler birbirlerinden razı olup birbirlerini sevdikleri zaman, birbirlerinin kusur ve ayıplarını görmezler ve örtemeye çalışırlar. Aksi durumda ise yani müminler birbirlerinden razı olmayıp birbirlerine düşman kesildikleri vakit, o zaman kem gözle sürekli birbirlerinin ayıp ve kusurlarını ararlar ve en nihayetinde birbirlerini inkara kalkışırlar.

Fakat “Yalnız hak benim mesleğimdir” demeye hakkın yoktur.” ifadesi, inkarı ifade eden bir cümledir. "Benim mesleğimden başka hak meslek yoktur." demek, diğer hak meslekleri inkar etmek demektir. "Kem göz, çirkinlikleri gösterir." ifadesinde zımnen bu insafız hüküm vardır.

"Rıza gözü ayıplara karşı kördür." sözü ise, başka meslekleri güzel ve kardeşçe bir surette kabul etmeyi ifade ediyor. Biz hak olan bütün mesleklere rıza gözü ile bakmalıyız. Bir kusur ya da yanlışlarını görsek onları ilan etmek yerine saklamalıyız.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

[email protected]
Kullanmış olduğunuz "Bir kusur ya da yanlışlarını görsek onları ilan etmek yerine saklamalıyız. " ifadenizin bazı durumlarda sakıncaları olduğundan eksiklik taşıdığını düşünüyorum ve bu sebeple tam olarak katılmıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...