"Mevcudatın keyfiyat ve ahvalinde binler silsilelerin... Eğer o nuranî nokta-i istinada dayanmazlarsa, ehl-i akılca muhal ve bâtıl olan binler devirler ve teselsüller lâzım gelecek; belki, mevcudat adedince bâtıl olan devirler ve teselsüller lâzım." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İstanbul'da milyonlarca telefon var ve bu telefonların hepsi bir merkeze, bir santrala bağlı olduğu için çalışabiliyorlar. Şayet bu telefonlar merkezle olan bağlarını koparsalar hiçbirisi çalışmaz ve işe yaramaz hale gelirler. Telefonlarla merkez ve santral arasındaki bağ ve ilişki kayyumiyet oluyor.

Bu bağı inkar edip telefonun santralsız ve merkezsiz çalışmasına devir ve teselsül deniyor. Yani merkez ve santralin milyar dolarlık dev ağ alt yapısının gücünü iki yüz liralık telefonda varsaymak demektir devir düşüncesi. Oysa telefon denen aygıt santral ve merkeze bağlı basit bir cihazdır ve santral olmadan asla çalışamaz.

Tabiri caiz ise kainat İstanbul, kainat içindeki sayısız varlıklar ise İstanbul'daki telefonlardır. Merkez ve santral ise Allah’ın sonsuz irade ve kudretidir. Kainat ve içindekilerin Allah’ın sonsuz irade ve kudretine bağlı ve bağımlı olması ise kayyumiyettir. Şayet Allah kainattan sonsuz irade ve kudretini bir an çekse, bütün kainat helak olup yokluğa gider. Tıpkı santralin bir an kapanması ile bütün telefonların bir anda işlevsiz kalması gibi.

Telefon kendi başına dünya ile iletişim kuramaz, ancak santralin dev networku sayesinde iletişim kurabilir. "Her şey kendi kendine oluyor." diyenler, santral ve networku inkar edip telefonu santral büyüklüğünde görenlerdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...