"Mevt-âlûd bir nevm ile kışta uyuşmuş bir sinek, nasıl onun ihyası kudrete ağır gelmez. Şu dünyanın mevti de ihyası da öyledir..." Sinekler kışta uyuyup, baharda uyanıp çoğalıyorlar mı, yoksa ölüp yeniden mi diriltiliyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sineklerin her türü, kışın ortadan kaybolur; havaların ısınmasıyla birlikte ansızın ortaya çıkarlar. Sinekler ısıya karşı çok hassastır. Güneş bulutun arkasına girdiği zaman oluşan ısı düşmesinden bile etkilenirler. Kış günlerinde yaşama şansları yoktur.

Sinekler, ölmeden önce yumurtalarını toprağa veya kuytuya gömerler. Lavra ve yumurtalar soğuktan etkilenmez. Yaz sıcakları başlayınca, yumurtalar çatlar ve yine sinekli günler başlar.

İhya, diriltmek, yeniden hayata kavuşturmak anlamına geliyor. Ölmüş bir şey diriltilebilir. Bu yüzden "kışta uyuşmuş" ifadesini yukarıdaki bilgiler ışığında "ölmüş" şeklinde anlamak, daha yerinde olur diye düşünüyoruz. Ama tek tük istisna sinekler de kışın görülebiliyor; bu istisnalara bakarak sizin dediğiniz şekilde de anlaşılabilir. Ama genel ve esas olan ölüp yenilerinin diriltilmesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...