Block title
Block content

"Mevtin o zerrelere ıtlak edilmesi, mecazdır. Sebebi ise; üçüncü, dördüncü düğümleri zihne kabul ettirmek üzere, zihin için bir hazırlamadır." İzah eder misiniz, düğümler nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"S - Mevt, hayatın zevalidir. Halbuki o zerrelerde hayat yoktur ki, zevali, mevt olsun."

"C - Mevtin o zerrelere ıtlak edilmesi, mecazdır. Sebebi ise, üçüncü, dördüncü düğümleri zihne kabul ettirmek üzere, zihin için bir hazırlamadır."(1)

Zerrelerin şekilden şekle, evreden evreye, bir sistemden başka bir sisteme mükemmel bir şekilde ve kolaylıkla sokulması, bu işi yapan sanatkârın ne kadar olaya hakim ve maharetli olduğunu gösteriyor ve ikinci bir hayatı verme konusunda insanda en ufak bir evham ve endişe bırakmıyor.

Yani cansız varlıkları böyle mükemmel bir şekilde evirip çeviren bir kudrete, öldükten sonra ikinci hayatı vermek daha kolay daha rahat daha ehvendir, denilmek sureti ile zihin ikna ve ihzar (hazır) ediliyor.  

Zerrelerin mazhar oldukları haller ve sistemler, bir canlının ikinci dirilişi kadar sanatlı ve görkemli. Bu yüzden zerrelerin mevte mazharmış gibi gösterilmesi gayet manalı ve latif bir bakış açısı oluyor.

Zerreler unsurlar aleminde dağınık bir vaziyette iken, hassas ve ince bir ölçü ile toplatılıp sonra zincirleme inkılâplarla alaka olur, sonra mudga olur, sonra et, kemik olur. Bu değişimlerin her birisi, evvelkisine nisbeten daha mükemmel ise de evvelkiler de hayatın başlangıcı olması itibarı ile hayatlı gibi anlamlı ve değerli oluyorlar.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'caz, Bakara Suresi, 28. Ayetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 28. âyetin tefsiri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 371 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

omrc07
Düğümler sırasıyla neye tekabül ediyor.Tam idrak edemedim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kur’ân-ı Kerim,  وَكُنْتُمْ اَمْوَاتًا فَاَحْياَكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ اِلَيْهِ تُرْجَعُونَ olan âyet-i kerime ile beş düğümlü, mürettep o silsile-i acibeye işaret etmiştir. Biz de o beş düğümü, beş mes’elede hal ve beyan edeceğiz.
“Ki; sizin hayatınız yoktu, O size hayatı verdi. Sonra sizi öldürecektir, sonra yine hayat verecektir, sonra ona rücu edip döneceksiniz.” (Bakara, 2/28) 
Ruhumuzun yoktan var edilmesi birinci düğüm.
Var edildikten sonra bedenimizin unsurlar aleminden toplattırılması ikinci düğüm.
Öldürülmemiz üçüncü düğüm.
Yeniden diriltilmemiz dördüncü düğüm.
Tamamen Ona döndürülüp ebedi hayata kavuşmamız ise beşinci düğüm oluyor. “Ona döndürülmek"ten maksat, sebeplerin kalkması ve Onu bütün haşmeti ile perdesiz görmemizdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...