Block title
Block content

"Meyveleri ve nimetleri tatmaya izin var. Hayvan gibi yutmaya izin yoktur." ifadesinden haramlar ve israflar mı anlaşılır, yoksa helal nimetleri de sadece tatmak mı tavsiye ediliyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Burada bize tattırdığın nimetleri orada yedir.” cümlesinden anlaşılacağı gibi, bu dünya tadım dünyasıdır. Bu nimetler cennet nimetleri yanında gölge gibi kalırlar. Nimetleri tefekkür ederek yemek ve ebedi cennetteki asıllarına talip olmak “tatma” şeklinde ifade edilmiştir. Hayvan ise bunları hiç düşünmeden önünde bulunan nimeti büyük bir hırsla ve aceleyle yer, yutar. İnsanın nimetlerden faydalanması böyle olmamalıdır.

Üstad, iktisadın “nimetlerdeki rahmet-i İlâhiyeye karşı bir hürmet” olduğunu ifade etmekle, nimetlerden faydalanırken israftan sakınmamız gerektiğini ders verir. Abdulkadir Geylani Hazretleri, “Haramın azabı varsa, helalin de hesabı vardır.” buyurur. Helalin azıyla yetinmek, şahsî tüketimi değil başkalarına yardımı artırmak, sadece zekât vermeği yeterli görmeyip sadakayı artırmak büyük zatların ortak özelliğidir. Nitekim, Tekâsür Sûresinin sonunda hepimize bu ders açıkça verilir:

“Sonra yine andolsun ki, o gün nimetlerdin muhakkak sorulacaksınız.” (Tekâsür, 102/8)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

nurani
Ama biz çok acikdigimizda aceleyle yiyip yutuyoruz. Ve tıkabasa yiyoruz. Bu durum sünnete aykırı ama yapmamız günah olur mu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bizzat günah olmasa da günaha sebebiyet verecek hallerdir. Bu yüzden dikkat etmemizde fayda var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...