"Milyonlar defa tekrar edilse yine ihtiyaç var, değil yalnız ekmek gibi her gün, belki hava ve ziya gibi her dakika ona ihtiyaç ve iştiyak vardır." Üstad'ın ziya ile havayı aynı derecede ehemmiyetli görmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ziyanın insana faydası iki türlüdür. Birisi direkt olarak bedenimize sıhhat noktasından faydasıdır. Canlıların temel yapı parçası olan hücreler, kendi aralarında haberleşmek için sadece kimyasal hormonları kullanmazlar, "biofoton " veya "ultra hücre ışını" denilen ve ışıktan oluşan bir enerjiyi de kullanırlar. Işığın buna benzer bedene dair yüzlerce faydası vardır.

İkincisi ise, dolaylı olarak insan hayatına faydasıdır. Işık olmasa bitkiler olmaz, bitkiler olmasa hava olmaz, hava olmasa hayat olmaz. Işık olmasa görme olmaz, eşyanın renkleri olmaz vs. daha buna benzer yüzlerce faydası var.

İşte Üstad Hazretleri numune nevinden hava ve ışığı örnek gösteriyor. Havasız nasıl hayat mümkün değilse ışıksız da hayat mümkün değildir. Işığın hayat ile beraber zikredilmesi bundan dolayıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...