Mirac bahsinde geçen “nur, anahtar, emanet” neye karşılık geliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bu abdin, bütün kâinata taallûk eden bir emanet beraberindedir. Hem şu kâinatın rengini değiştirecek bir nur beraberdir. Hem saadet-i ebediyenin kapısını açacak bir anahtar beraber olduğu için..."(1)

Üstad'ın bu cümlesinde geçen emanet, kanaatimizce Peygamber Efendimiz (asm)'in alemlere rahmet olmasıyla alakalıdır. Onun bu mi'racı şahsi bir yükseliş olmakla beraber, bütün varlık alemini ilgilendirmektedir. Çünkü O, dergah-ı İlahide ümmetin elçisidir.

Nur ise, iman nuru, hakikat nuru şeklinde anlaşılabilir. Mi'racın semeratında bu nur ile alemin şeklinin nasıl değiştiği anlatılmaktadır.

Anahtar ise, iman ve namaz gibi esaslar olarak görülebilir.

Bir başka açıdan, iman ve İslam hakikatlerinin tümü, hem birer emanet hem birer nur hem de birer anahtar şeklinde anlaşılabilir.

(1) bk. Sözler, Otuz Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ah-yed
farklı çıkarımlar yapılabilir belki.acaba çöyle olabilirmi:emanet efndimizin yanında götürdüğü bütün mahlukatın ibadetleri ki onu tahiyyatla sunuyor rabbimize.nur efendimizin alemlere rahmet olmasızira onun varlığıyla herşey güzel suet alıyor.,anahtar ise onun duası .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
birfakiradam

4.esastaki meyvelerde nur, anahtar ve emanetin ne olduğu anlaşılabilir.
1.meyvede, nura; 2.meyvede, emanete; 3.meyvede, anahtara işaret ediyor.

Birinci Meyve: Erkân-ı imaniyenin hakaikını göz ile görüp, melaikeyi, Cennet'i, âhireti, hattâ Zât-ı Zülcelal'i göz ile müşahede etmek; kâinata ve beşere öyle bir hazine ve bir NUR, ezelî ve ebedî bir hediye getirmiştir

İkinci Meyve: Sâni'-i Mevcudat ve Sahib-i Kâinat ve Rabb-ül Âlemîn olan Hâkim-i Ezel ve Ebed'in marziyat-ı Rabbaniyesi olan İslâmiyet'in -başta namaz olarak- esasatını, cin ve inse hediye getirmiştir ki; o marziyatı anlamak, o kadar merak-aver ve saadet-averdir ki, tarif edilmez

Üçüncü Meyve: Saadet-i ebediyenin definesini görüp, ANAHTARını alıp getirmiş; cin ve inse hediye etmiştir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Hakikatı Miraç ifadesindeki Hakikat neyi ifade ediyor?Hikmetten farkı nedir 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hakikat-i Miraç tabiri miracın iç yüzü, gerçek ciheti anlamına geliyor. Yani miracın neden ibaret olduğunun izahı oluyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...