Miraç olayında, cennetten getirilen Burakla ilgili hazin bir aşk macerasından bahsediliyor. Bu aşk macerası hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mirac seyahatinde beka aleminin varlıklarından biri olan “Burak”ın Peygamberimiz (asm)'e tahsis edilmesinin sır ve hikmeti, Beka aleminde aşk derecesinde O’nu sevdiklerini ilan ve ispat içindir.

Merhum Süleyman Çelebi de Burak’ın şahsında beka alemindeki bütün varlıkların Peygamberimiz (asm)'e olan sevdalarını mısralara dökmüştür. Bu meselede şöyle denilmiştir:

Resûl-i Ekrem’in getirdiği nur sayesinde ahiret yurdu ve cennet cin ve insanlarla şenlenecektir. Eğer O olmasaydı, Ebedî Saadet olmayacaktı, cennetin her mahlukundan istifade etmeye kabiliyetli olan cin ve insanlar, cenneti şenlendiremeyeceklerdi, böylece cennet sahipsiz ve virane kalacaktı.

Bülbülün güle olan aşkı, hayvanlar aleminin, bitkiler alemine şiddetle muhtaç oldukları anlamına geldiği ve bu ihtiyacı dile getirmesi için de bülbül seçildiği gibi; beka aleminin yaratıklarının da Hz. Muhammed (asm)'e muhtaç ve minnettar olduklarını, âdeta "Ey Allah’ın Resûlü! Sen olmasaydın biz ne yaratılırdık, ne cennette olabilirdik, ne de cennet nimetlerinden istifade edebilirdik!” dercesine, Burak gibi varlıklar Allah’ın emriyle koşup gelmişler, onlar adına Peygamberimiz (asm)'e karşı aşk ve sevdalarını dile getirmişlerdir.

Mirac seyahatinde melekleri temsilen Hz. Cebrail (as), cennet hayvanlarını temsilen de Burak, Peygamberimiz (asm)'in hizmetine tahsis edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...