Block title
Block content

Miraç Risalesindeki saat örneği Einstein "İzafiyet Teorisi"ne örnek olabilir mi? Bilimde çığır açan izafiyet teorisini Üstad biliyor muydu ki, Miraç Risalesinde zamanın göreceliğinden, hatta zaman-mekan ilişkisinden bahsediyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Saat örneği zamanın varlık boyutlarındaki farklı yansımalarına örnektir. Dünyada zaman kayıtlı ve hantal bir şekilde yansırken, cennette hayal gibi hızlı ve latif bir şekilde yansıyacak.

Kâinatın ebatları insan zihninin ihata edemeyeceği kadar geniş ve azametlidir. Güneş sistemi bu büyük kâinatın içinde küçük bir toz bulutu gibidir. Kâinat içinde daha güneş sistemi gibi sayısız sistemlerinin olduğu insanlık tarafından tahmin ediliyor. Bu sistemlerin zaman akışı zaman algısı da bir birinden farklıdır. Mesela, Herkül burcunun gün kavramı ile dünyamızın gün kavramı arasında çok büyük bir fark vardır.

Yani zamanın her varlık boyutunda farklı bir hızı farklı bir esnemesi farklı bir konforu olacak. Cennet ehlinin aynı anda binlerce işi yapabilme becerisi ve hızı buna güzel bir örnektir. Miraçta yaşananlar çok uzun bir zamanı gerektirirken dünyadaki zaman açısından bir iki dakikalıktır.

İzafiyet teorisi iki zaman iki mekân arasındaki farkla anlaşılıyor. İki mekân iki zaman boyutu olmasa bu fark insan tarafından anlaşılamaz. Dolayısı ile izafiyet teorisi ile saat örneği arasında ciddi benzerlikler var diyebiliriz.

Zamanın çok hızlı aktığı ahirette insan asla yaşlanmaz, ama dünyada zaman çok yavaş seyrettiği için insan çabuk yaşlanır. Bu yönü ile izafiyet teorisi gayet makul ve mantıklı. Aksi takdirde Peygamberimiz (asm) miraçtan döndüğünde çok yaşlı bir şekilde olması gerekirdi...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1449 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...