"Misalin şuna benzer ki: Bir yolcu, güneşin ziyasından gözünü kapıyor, hayaline bakıyor, vehmi, bir yıldız böceği gibi kafa fenerinin ışığıyla dehşetli yolunu tenvir etmek istiyor." ifadelerini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dünyayı kim ve niçin yaratmıştır? Sıfatları, isimleri nelerdir? İnsan bu âlemde nasıl bir vazife yüklenmiştir? Kabir tünelinin öte ucu nereye çıkar? Bu hayat ölümden sonra da devam edecek midir?

Bu gibi soruları cevaplandırmada insan aklı çok aciz kalır. Onun bu aczi yıldız böceğinin ışıkcığına benzetilmiştir. O küçücük ışıkla bu yoldu yürünmez.

Bu soruların cevapları ancak insanı ve kâinatı yaratan Rabbimizin İlâhî fermanı olan Kur’ândan öğrenilebilir.

Akıl vahye tabi olduğu zaman, şu kâinatın en ince ve en müşkül meselelerini açan bir anahtar hükmüne geçer. Vahye tabi olmayan mücerret akıllar ise şirk ve küfür bataklığında kaybolur giderler.

"...Fikrin sönük ise; Kur'anın güneşi altına gir, imanın nuruyla bak ki: Yıldız böceği olan fikrin yerine her bir âyet-i Kur'an, birer yıldız misillü sana ışık verir.”(1)

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Eneskanaat
Ehl-i dalalet, kendisi için dehşetli neticeleri olan hayat yolunu kafa feneriyle meşkuk küfür içinde aydınlatmaya çalışır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...