Model yapılan ücretli adam, insana işaret ediyor. İnsanın ne gibi ücretleri var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak, insana aşağıdan yukarı genişleyerek giden nimetler ihsan etmiştir. Bu nimetlerle insanın ufku ve istifadesi, sürekli genişleyerek ve katlanarak ilerliyor.

Birinci ve en temel nimet; vücut ve varlık nimetidir ki, bu nimeti büyültmek ve çoğaltmak için hayatı verdi. Varlık binanın temeli gibi, bütün nimetlerin temellendirildiği en büyük ve en azam nimettir. Yoklukta kalmayıp varlık nimetine kavuşmak, insan için en büyük ücrettir.

Allah, hayat nimeti ve ücreti ile, insanı alem-i şehadet denilen bütün kainatla irtibat ve alaka peyda ettirdi, nimet sahası bütün kainat oldu. İnsan hayat nimeti ile sayısız nimetleri tadıp hissetti.

Bu hayat nimetine, insaniyet nimetini ve ücretini ekledi ve istifade alanı maddi ve manevi bütün alemleri kuşattı. Evet insan insaniyete mazhar olmak ile maddi ve manevi bütün alemleri hissedecek ve irtibat kuracak cihazlara sahip oldu. Mesela akıl nimeti ile manalar alemine, göz nimeti ile görüntüler alemine, dil ile tatlar alemine yelken açtı. Bütün bunlar nimet ve ücret değil de nedir acaba?

Bu vücut, hayat, insaniyet nimetlerine, İslamiyet nimetini de vererek nimet dairesi ve istifade alanını alemi şehadet ve gaybı içine alacak şekilde daha da büyüttü. İmanı tahkiki nimeti ile de dünya ve ahreti içine aldı. İmanda marifet ve muhabbeti vererek, imkan ve vücub dairelerini de içine aldı ve nimetin en yüksek ve geniş manasına ulaşmış oldu.

Bütün bu sayılan nimetler; insanın hiçbir şeyi hak etmediği ve hak edemeyeceği bir hengamında verilmiştir. Öyle ise nimet ve ücret denilince, sadece yatları katları anlamamak gerekiyor. İnsana verilen nimetlerin haddi hesabı yoktur. İşte modellik ücreti bu ve buna benzer sayısız nimetlerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...