Mübtıl, batılı hak nazarıyla alır mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mubtıl, Bâtılı Hak Nazarıyla Alır"

"İnsandaki fıtratı mükerrem olduğundan, kasten hakkı arıyor. Bazan gelir eline, bâtılı hak zanneder; koynunda saklıyor."

"Hakikati kazarken, ihtiyarı olmadan dalâl düşer başına; hakikattir zanneder, kafasına geçirir."(1)

Allah, insan fıtratını hakkı ve doğruyu aramak için elverişli yaratıp, ona göre cihazlar ile donatmıştır. İşte, insan fıtratının mükerrem olması bu manayadır.

İnsan, fıtratının gereği olarak bütün dikkat ve gücüyle hakkı ve doğruyu ararken, bazen batıl önüne çıkar. Zira bu alemde hayır ile şer, hak ile batıl, doğru ile yanlış, güzel ile çirkin beraber bulunuyor. Hatta bazen yan yana, iç içe bulunabiliyor. İnsan da dikkatini hakka odakladığı için, batıl dikkatten kaçıp, insanın fikir ve gönül alemine sızabiliyor. Artık fikir ve gönül alemine girdiği için, onu hak zannedip, sıkı sıkıya sarılıyor. Şayet fikir ve gönül aleminden çıkarıp tarafsız ve objektif baksa, onun hak değil, batıl olduğunu görecek.

Ramazan hilaline dikkat kesilmiş ihtiyar bir zat, saçından eğilmiş hilale benzeyen beyaz kılı hilal zannedip, "Hilali gördüm!.." diye yemin etmiş. Halbuki gördüğü; saçından eğilmiş hilali andıran bir beyaz kıl. Demek insan bazen tebei bir bakışla koca ayı (hilali) saç teli ile karıştırabiliyor. İnsan da hakka odaklanmışken, bazen batıl dikkatten kaçıp, hak suretinde gönül dünyasına sızabiliyor.

İnsan bu gibi batılları ayıklamak için gönül ve fikir dünyasını İslam mizanına, şeriat mihengine vurmalıdır. Zira yanılmaz ve yanıltmaz yegane hak mizanı şeriattır.

(1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

arifavci
insan hakka odaklanmadan hakki nasil bulabiir? hak tarafsiz düsünmekle mi aranir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bitarafane muhakeme ile hak bulunmaz hatta Üstadın ifadesi ile çokları imanını bu tarafsızlık düşüncesi ile kaybetmişler. Bu sebeple hakkın tarafından hakka bakmak gerekir. Mesela Kur'an'a Allah kelamı ile bakarsan onda ki nurları görürsün denilmektedir. Odaklanma meselesinde iki şeye aynı anda odaklanılırsa birisi ıskalanır denilmek isteniyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...