Block title
Block content

"Mücahede-i hayatiyeye mazhar olmazsa, yüz para kıymetinde yüz çekirdek olur." Hurma çekirdeği için "mücadele" yerine "mücahede" kelimesi neden kullanılmış olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mücahede, kelime olarak cihat etme, din düşmanına karşı koyma, çarpışma, uğraşma, çalışma ve gayret gösterme gibi anlamlara geliyor.

Çekirdeğin mücahedesi ise, iç ve dış kimyevi işlemlerdir ki yağmur, çamur, sıcak, soğuk gibi zorlu şartların tamamı, çekirdeğin gelişip büyümesinde bir etken bir dinamiktir. Çekirdeğin maruz kaldığı bütün bu etken ve dinamiklerin tamamına mücadele ya da mücahede deniyor.

İnsan da hayat toprağında bir çekirdek, maruz kaldığı bütün maddi ve manevi zorluk ve sıkıntılar ise, bu çekirdeğin tekâmülünde birer dinamiklerdir. Mücadele ya da mücahade bu sürecin iki eş anlamlı ifadesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Sual | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1588 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

oğuzhangözüpek
Bence İZAH pek uygun değil gibi.Şöyleki; Mücadele Cidal kelimesinden,Mücahade ise Cihad kelimesinden türetilmiş.Cidal;kavga,savaş,menfi mnuhalefet anlamlarını çağrıştırırken-Cihad:Yaratılış kanunlarına Allah cc Rızası için itaat etmeyi,gayreti,ve Menfiliklerle mücadeleyi( ki bu eylem Müsbet hareket olur),teavünü,yardımlaşmayı,tesanüdü çağrıştırıyor.Zira çekirdek;nem,ısı,ışık,toprak yardımıyla ulvi bir mücahade yapıyor. Fıtrat kanunlarına itaat ediyor.Bazen her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi aşırılıklar da çekirdeği zorlar.Ama genelde bir yardımlaşma ve gayret söz konusudur.Üstad ;sanırım bu hususu dikkate alarak MÜCAHADE kelimesini kullanmış.Çünkü Her yaratılan bir şekilde yaratıcısını ZİKİR eder.Ve bunun için Fıtrat kanunlarına uyarak BİR NEVİ CİHAD eder.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hüseyincan
oğuzhangözüpek hocamın yorumu gayet mantıklı görünüyor... Üstadımız birbirine yakın kelimeleri kullanıyor ama ince farklar olabiliyor...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur
Cedelleşmek diye bizlerde bir atasözü var. Bu kavga etmek manasındadır. Cededelin geçmiş zaman hali mücadeledir. Mücadele uğraş manasında gelmemekte kavga edilmiş manasındadır.CEHD ise gayret manasında bura kullanılmıştır. Bu sebeple kelime nizamına cehd/mücahede muvafıktır. kelime etimolojisine göre bu budur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...