"Müceddidü'l-ekber" ne demektir? Üstad gelmiş olan mücedditlerin sonuncusu mudur? Dolayısıyla Üstad'a Mehdi diyebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müceddid-i ekber, en büyük müceddid olarak bilinmektedir. Bu tabir ahir zamanda gelecek olan Hz. Mehdi için de kullanılmaktadır. Hz. Mehdi geldiğinde artık kıyamete kadar onun tasarrufu olacaktır.

Ayrıca vazifeli bir şahıs veya şahs-ı manevî olmayacaktır. Üstadımız kendisine veya Risale-i Nurlara bu namı açık olarak takmıyor ise de, yine de olmadığı yolunda açık bir bilgi verilmemektedir.

Bu nedenle biz de sadece Risale-i Nurlarda geçen ifadeleri vermekle iktifa edebiliriz. Fazlasını vermek veya mevcut ifadeleri saklamaya çalışmak mes’uliyeti mucîb olur. Ayrıca Üstadımız, daima şahıs merkezli değil, şahs-ı manevî mihverli izahlar yapmaktadır.

Yani bu asrın en büyük hususiyeti, faaliyetlerin cemaat ve şahs-ı manevî ile icra edilmesi üzerinde durulmaktadır.

Mehdi ile alakalı olarak tıklayınız:

MEHDİ GELMİŞ MİDİR?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi

"Vallah, ezelden bunu ben eyledim ezber
Risale-in Nur'dur vallah o son müceddid-i ekber
Yüzlerce sened, hem nice yüzlerce işaret
Eyler bu mukaddes koca davaya şehadet..."
(Emirdağ Lâhikası -1) Hasan Feyzi Yüreğil Ağabeyin bu ifadeleri çok net ifade ediyor. Çetrefilli te'villere ihtiyaç bırakmıyor. Cenab-ı Hak Bizlere Ahirzaman Müceddidi Bediüzzaman Hazretleri'ne talebe eylesin. Âmin. Selam ve dua ile.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...